Litewskie zwycięstwa na niebie Leszna

Litewscy zawodnicy w dziedzinie wyścigów balonowych odnieśli kolejne sukcesy! Laureatami w zawodach o XXII Balonowy Puchar Leszna, które zakończyły się 22 września, zostali Gintautas Mockaitis i Daiva Rakauskaitė. Nie jest to pierwsze zwycięstwo Litwinów w zawodach balonowych organizowanych w tym roku w Polsce.
Zgodnie z tradycją zawody o XXII Balonowy Puchar Leszna zostały rozegrane na terenie Leszna, położonego w zachodniej części Polski, pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Zawody, jak co roku, cieszyły się zainteresowaniem zawodników z różnych krajów. W zawodach o XXII Balonowy Puchar Leszna udział wzięło 38 załóg, w tym 13 ekip żeńskich. Wśród uczestników zawodów byli reprezentanci Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Węgier i Holandii.

Złoty medal zdobył Gintautas Mockaitis z Kowna, medal brązowy zaś Daiva Rakauskaitė, której wynik wśród kobiet był najlepszy. G. Mockaitis zdobył 8 785 punktów, D. Rakauskaitė zaś 8 516 punktów z 11 000 możliwych.

Na drugim miejscu wśród laureatów był Polak, Bartosz Nowakowski, zwycięzca XXI Balonowego Pucharu Leszna z 2012 roku.

Oprócz Gintautasa Mockaitisa i Daivy Rakauskaitė w zawodach balonowych w Lesznie udział wzięli dwaj inni przedstawiciele Litwy: Laurynas Komža (17 miejsce) i Agnė Simonavičiūtė (23 miejsce).

Równocześnie w Lesznie odbywały się balonowe Pre-Mistrzostwa Świata Kobiet. To przygotowanie do zaplanowanych na wrzesień 2014 roku i organizowanych po raz pierwszy w Polsce Mistrzostw Świata w Zawodach Balonowych wśród Kobiet.

Wraz z zakończeniem zawodów o XXII Balonowy Puchar Leszna zakończył się cykl zawodów wliczanych do walki o Puchar Polski. W ramach tego cyklu w tym roku w dniach 1-5 maja odbyły się XIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (na których m.in. mistrzem i laureatem został Litwin Rokas Kostiuškevičius), w dniach 30 maja-2 czerwca br. rozegrano XX Krakowskie Zawody Balonowe w Krakowie, w dniach 27-29 czerwca br. zorganizowano IV Toruńskie Zawody Balonowe w Toruniu, 7-10 czerwca zaś w Nałęczowie odbyły się XXIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Z powodu niskiej frekwencji w klasyfikacji nie zostały uwzględnione XII Międzynarodowe Wielkanocne Zawody Balonowe w Lisich Kątach, które odbywały się w dniach 4-7 kwietnia br.

W dniach 6-14 września br. odbyły się również 18. Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze we Włocławku, podczas których dwa medale (złoty i srebrny) zdobyli ojciec i syn: Rokas i Rimas Kostiuškevičiai z Mariampola.

Od 1973 roku zawody balonowe cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród zawodników, jak i mieszkańców miast, w których są organizowane. Zawody balonowe są zaliczane do jednych z najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych na świecie.

Na podstawie: noeballoons.pl, balony.leszno.pl, 15min.lt