PŚ w pływaniu. Rūta Meilutytė z kolejnym triumfem

Rūta Meilutytė i Danas Rapšys triumfowali na Mistrzostwach Świata w Pływaniu FINA w Indianapolis w USA. W nocy z piątku na sobotę, 5 listopada, Litwini zdobyli złoto i srebro. To ostatnia w tym roku odsłona Pucharu Świata. Kulminacyjnym punktem tej części sezonu będą mistrzostwa świata na krótkim basenie w Melbourne w dniach 13 - 18 grudnia.

Rūta Meilutytė w finale na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobyła kolejny z rzędu złoty medal na Mistrzostwach Świata w Pływaniu FINA i symboliczną koronę. Mistrzyni olimpijska z 2012 roku złoty medal zdobyła wcześniej na dystansie 50 m stylem klasycznym w II etapie rozgrywanego w Toronto  w Kanadzie. Złoto też wywalczyła na dystansie dwukrotnie dłuższym tymże stylem. Rūta była najlepsza na tych dystansach w I etapie Pucharu w Berlinie.

Sportowcom, którzy wygrywają we wszystkich trzech etapach Mistrzostw  FINA przyznaje nagrodę w wysokości 10 tys. USD.

W finale litewska pływaczka pokonała dystans  z wynikiem  1:2:77. Od rekordu świata, który należy do Ali Atkinson z Jamajki (1:2:36) Rūtę dzieliło jedynie kilkadziesiąt setnych sekundy.

Drugie miejsce zajęła Amerykanka Lilly King (1:03.74), a trzecie izraelska zawodniczka Anastasia Gorbenko (1:05.21).
Kolejny srebrny medal w zawodach pływackiego Pucharu Świata zdobył Danas Rapšys, który zakończył rywalizację na 200 m stylem dowolnym z nowym wynikiem w swojej karierze - 1:53.37.

27-latek pokonał w finale Kanadyjczyka Finlaya Knoxa (1:54.03), pozwalając wyprzedzić siebie jedynie Kieranowi Smith’owi z USA (1:52.98). Rapšys poprawił swój osobisty rekord o 0,37 sek.

To ostatnia w tym roku odsłona Pucharu Świata. Zawody potrwają do soboty. Kulminacyjnym punktem tej części sezonu będą mistrzostwa świata na krótkim basenie w Melbourne w dniach 13 -18 grudnia.

Na podstawie: lrt.lt, ltuswimming.com