Laury wileńskich sportowców na igrzyskach w Łomży

W dniach od 26 czerwca do 1 lipca w Łomży odbyły się jubileuszowe X Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, w których wzięła udział 40-osobowa delegacja uczniów z Zujun, Mościszek, Awiżeń i Niemenczyna.
W niedzielę, 27 czerwca, wszyscy sportowcy zebrali się w kościele, gdzie została odprawiona msza św. z okazji rozpoczęcia X Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Następnie świąteczna parada uczestników igrzysk z delegacją z Litwy  przemaszerowała ulicami Łomży do Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich. Tu odbyło się uroczyste otwarcie Igrzysk.

Między 28 i 30 czerwca odbyły się zawody w poszczególnych dyscyplinach sportowych, w których bardzo dobrze zaprezentowali się przedstawiciele rejonu wileńskiego. Ogółem na Igrzyskach zdobyli oni 13 medali: zespołowo zwyciężając w strzelectwie i indywidualnie, zajmując drugie miejsca wśród dziewcząt i chłopców w lekkiej atletyce, trzecie w tenisie stołowym i czwarte w siatkówce dziewcząt.

Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się strzelcy z Zujun, zdobywając 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal. Kamila Daugirdaitė i Zbigniew Bujnowski zajęli pierwsze, a Dorota Marcinowska i Mariusz Junda drugie miejsca w strzelaniu z karabinu pneumatycznego. W strzelaniu z karabinu sportowego Zbigniew Bujnowski zdobył srebrny medal, a Katarzyna Bujnowska - brązowy.

Drugie miejsce zajęli lekkoatleci z Niemenczyna i Mościszek, ustępując gospodarzom z Łomży. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Samanta Tomaszewicz, zdobywając srebrny medal w skoku w dal z wynikiem 4 m 39 cm i zajmując czwarte miejsce w biegu na 600 m. Adrianie Juchniewicz wynik 4 m w skoku w dal pozwolił zająć 4 miejsce, a Marzena Regielska była piąta w rzucie piłeczką palantową. Wśród chłopców najlepsze wyniki osiągnął Albert Kondratowicz, zdobywając dwa brązowe medale w biegu na 60 m z czasem 9,31 s i na dystansie 300 m z wynikiem 52,82 s. Czwarte miejsce zajął Rajmund Trofimow w skoku w dal z wynikiem 4 m 1 cm, a piąte Ernest Lepiochin. Arnold Lepiochin zajął 5 miejsce w biegu na 1000 m.

Dobrze wystąpili również wileńscy tenisiści, zajmując zespołowo 3 miejsce, ustępując tylko przedstawicielom Białorusi i Polski. Indywidualnie Balys Želneriūnas zajął 2 miejsce, a Artiom Wietrow - 3. W parach Artiom Wietrow i Tomasz Lebed z Solecznik zajęli 2 miejsce, a na 3 zostali sklasyfikowani Balys Želneriūnas i Edvinas Daugirdas.

Wiekowo o parę lat młodsze siatkarki z Awiżeń zajęły 4 miejsce, ustępując 2:0 sportsmenkom z Ostrołęki, 1:2 drużynie z Ukrainy i gospodarzy z Łomży oraz zwyciężając 2:0 z przedstawicielami Białorusi.

Uczestnicy igrzysk nie tylko startowali w zawodach, ale również zwiedzili stolicę Polski i okolice Łomży. Między innymi 29 czerwca podczas wycieczki do Warszawy zwiedzili siedzibę PKOL, obejrzeli film o sukcesach polskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver 2010 r. i spróbowali swoich sił na nowoczesnych symulatorach. Zwiedzili także centrum miasta i Starówkę. W powrotnej drodze odwiedzili Pułtusk, gdzie oglądali zamek i kościół.

1 lipca rano odbyło się uroczyste zakończenie igrzysk, podczas którego zostały wręczone puchary i dyplomy za zajęcie drużynowo miejsc pierwszych trzech miejsc w poszczególnych dyscyplinach sportowych.

Dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski w imieniu całej delegacji rejonu wileńskiego dziękuje dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Lucynie Kotłowskiej za pokrycie kosztów podróży wileńskich sportowców do Łożmy.

Na podstawie: inf. dyrektora Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Mariana Kaczanowskiego