Paraolimpiada - pływak Otowski pierwszym polskim złotym medalistą

Kamil Otowski / Fot. Getty
Kamil Otowski zdobył pierwszy złoty medal dla Polski w igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu. Zwyciężył w finałowym wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym w klasie S1. „Ciężko mi w to uwierzyć, choć niby byłem faworytem” - przyznał pływak.

Kamil Otowski
, dwukrotny mistrz świata z ubiegłego roku z Manchesteru nie miał sobie równych w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym w klasie S1.

Otowski, który cierpi na neuropatię i nie może korzystać z obu nóg, zadebiutował w igrzyskach trzy lata temu w Tokio, gdzie zajął na tym dystansie szóste miejsce, choć w klasie S2.

Jak przyznał, w stolicy Francji chciał potwierdzić dominację na tym dystansie, ale nie miał pewności, że się uda.

To pierwszy polski medal w rozpoczętych w czwartek, 29 sierpnia, zmaganiach paraolimpijczyków. Trzy lata temu w Tokio ekipa biało-czerwonych zdobyła 24 medale - siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych, co dało 17. miejsce w klasyfikacji krajów.

W paraolimpiadzie, która zakończy się 8 września, w sumie ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników, w tym 84 z Polski. Zawodnicy ze 168 państw w stolicy Francji będą walczyć o 549 kompletów medali w 22 dyscyplinach.