Złota Justyna Kowalczyk!

Zwycięska Justyna Kowalczyk
Po niesamowitej walce z Norweżką Marit Bjoergen Justyna Kowalczyk zwyciężyła w biegu na 30 km stylem klasycznym i zdobyła złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver.
Choć w pierwszej połowie biegu na czele wyścigu utrzymywała się spora grupka zawodniczek, to 5 km przed metą w walce o złoto liczyły się już tylko dwie narciarki - Kowalczyk i Bjoergen. Ich przewaga nad biegnącą na trzeciej pozycji Norweżką Steirą wynosiła 40 sekund. Na pierwszym miejscu wciąż biegła Bjoergen, lecz Kowalczyk trzymała się tuż za nią. Mniej więcej 800 m przed metą Justyna zaatakowała i wyszła na prowadzenie, lecz Bjoergen nie pozwoliła jej na ucieczkę. Aż do mety obie biegły ramię w ramię, lecz na ostatnich metrach to Polka okazała się lepsza. Po niesamowitym finiszu wygrała z czasem 1:30.33,7.

To drugie złoto w historii występu Polaków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Poprzedni medal z najcenniejszego kruszcu zdobył w skokach Wojciech Fortuna. Było to 38 lat temu.

Należy odnotować dzielną postawę innej reprezentantki Polski. Kornelia Marek była 11. ze stratą 2.41,7. Nie powiodło się i innej Norweżce. Kristin Stoermer Steira, która w poprzednich biegach 3 razy zajmowała najbardziej nielubiane przez sportowców 4. miejsce, tym razem miała szansę na medal brązowy. Ostatecznie ukończyła jednak wyścig na miejscu 5.