Wspaniały start narciarzy Rejonu Wileńskiego w Polsce

Sportowcy z rejonu wileńskiego, for. Archiwum M. Kaczanowskiego
Wczesnym rankiem 27 lipca 9-osobowa delegacja narciarzy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Niemenczyna i Mościszek przez Druskienniki wyruszyła do Gołdapi, żeby wziąć udział w „Letnim Biegu Jaćwingów” – półmaratonie na wrotkach i nartorolkach na dystansie 21 km.
Podróż do Gołdapi na starym busie tym razem nie obeszła się bez przygód. Pomiędzy Kalwarią a Budzisko bus się zepsuł i udział w zawodach stał się problematyczny. Kiedy już straciliśmy nadzieję na start w zawodach, po 1,5 godziny udało się naprawić auto i ruszyć w stronę Gołdapi, chociaż obliczyliśmy, że na miejsce przybędziemy już 40 minut po starcie zawodników. Tu chciałbym podziękować głównemu organizatorowi zawodów Szanownemu Panu Markowi Kuskowskiemu oraz ekipie sędziów, którzy grupie z Litwy dali możliwość wystartować z 45-minutowym opóźnieniem i nasz czas sklasyfikować w końcowym protokole.

To, że startując w całej grupie mogliśmy uzyskać jeszcze lepsze wyniki, przekonaliśmy się już wkrótce. Po pokonaniu pierwszych 2 km nasza grupa całkowicie się rozpadła i na dystansie każdy musiał walczyć sam z sobą, z 30-stopniowym upałem, wiatrem i czasem. Najszybciej 3 okrążenia po 7 km pokonał Jerzy Lewko, tracąc na dystansie 45 min. 25 sek. i zajmując 5 miejsce w kategorii „Open”. Marian Kaczanowski na pokonanie 21,097 km potrzebował 48 min. 52 sek. i zajął 1 miejsce w kategorii M3. Tomasz Bickiewicz dystans pokonał za 55 min. 13 sek. i zajął 21 miejsce, a Ernest Lepiochin został sklasyfikowany na 25 miejscu z czasem 58 min. 04 sek. Zwyciężył Polak Daniel Iwanowski z czasem 42 min. 11 sek., a Jaunius Drūsys z Onikszt zajął 2 miejsce (42 min. 13 sek.).

W półmaratonie na nartorolkach stylem klasycznym Radosław Aleksandrow i Arnold Lepiochin nie mieli sobie równych i między sobą walczyli o zwycięstwo. Na mecie lepszy okazał się Radosław Aleksandrow, zajmując 1 miejsce, pokonując 21,097 km za 52 min. 42 sek. Arnold Lepiochin zajął 2 miejsce, ustępując dla Radosława 24 sekundy.

W grupie kobiet stylem łyżwowym zwyciężczynią została Anna Staręga z Siedlc. Silvija Adomonytė z Onikszt dystans pokonała za 51 min. 15 sek. i zajęła 3 miejsce. Elwira Branicka finiszowała ósma z czasem 1 godz. 00 min. 43 sek., a Agata Pozlewicz była dziewiąta. Na wrotkach zwycięzcą półmaratonu został Wojciech Baran z czasem 34 min. 05 sek., a wśród kobiet najszybszą była Agnieszka Kościowska, która dystans pokonała za 43 min. 11 sek.

Po zakończeniu zawodów zwycięzcy 1-3 miejsc w kategorii „Open” i grupach wiekowych zostali nagrodzeni pucharami i cennymi nagrodami rzeczowymi. Zdobywcy 1-10 miejsc w kategorii „Open” otrzymali nagrody pieniężne po 200 złotych. Organizatorowie czekami wartości 200 zł nagrodzili także sportowców Gołdapi, którzy startowali w zawodach, tak zachęcając i motywując mieszkańców do uprawiania sportu. Wszyscy uczestnicy zawodów na mecie otrzymali medale okolicznościowe. Nagrodzenie najlepszych dokonali Marian Mioduszewski, wice przewodniczący rady miasta Gołdap i Marek Kuskowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi.
Pozdrawiamy naszych sportowców i życzymy udanych startów na Letnich Biatlonowych mistrzostw Litwy 1-2 sierpnia w Ignalinie.