Udany start wileńskich lekkoatletów w Polsce

29 maja w Polsce w Radziechowach delegacja Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wzięła udział w mitingu biegowym. Zawody odbyły się na dystansach od 200 m w grupie przedszkolaków do 15000 m w biegu głównym mężczyzn. W zawodach uczestniczyli również miłośnicy Nordic Walkingu (spaceru północnego), którzy rywalizowali na dystansie 5000 m.
Pierwszy start na 200 m dotyczył przedszkolaków. Najmłodszy reprezentant rejonu wileńskiego, Arnold Lepiochin, startował w grupie klas 5-6 i musiał pokonać 1200 m. Na starcie 1200 m w grupie chłopców stanęło ponad 40 zawodników. Arnold, po pokonaniu pierwszych 400 m w górę, biegł na 8 pozycji i na mecie zajął 5 miejsce.

Następnie na starcie 2000 m stanęły dziewczęta i chłopcy z gimnazjum, urodzeni w latach 1994-1996. Bardzo dobrze wypadła Wioleta Godlewska i Arnold Żukowski. Wioleta na samym starcie wyszła na prowadzenie i na mecie była pierwsza z ponad minutową przewagą.

O wiele ostrzejsza rywalizacja była w grupie chłopców. Arnold Żukowski po pokonaniu pierwszych 400 m w górę biegł na 5 pozycji, dobrze biegł na ostatnich 200 m dystansu i zwyciężył na mecie z 10-sekundową przewagą nad Maksymilianem Celejem z Radziechów.

O godzinie 11.00 na starcie XIX Międzynarodowego EKO Biegu „Szlakiem Dudka” stanęło 86 uczestników do biegu głównego na dystansie 15 km, a także kobiety na dystansie 5000 m w Memoriale Ewy Dudek i Nordic Walkingu. Dziewczęta i chłopcy szkół średnich, urodzeni w latach 1993-1991 także rywalizowali na dystansie 5000 m. W grupie startujących było czterech przedstawicieli z rejonu wileńskiego i wszyscy biegli bardzo dobrze.

W grupie szkół średnich wśród dziewcząt na dystansie 5000 m po pierwszych 2 km na prowadzeniu była Agnieszka Koleśnik przed koleżanką Wioletą Godlewską i Natalią Raczek z Żywca. Agnieszka Koleśnik zdobyła złoty medal i puchar „Beskidy 2010”.

Tym razem srebro wywalczyła Wioleta Godlewska, a trzecie miejsce zajęła Natalia Raczek.

Wśród chłopców Waldas Dopolskas, reprezentant Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, po pokonaniu 2,5 km był w grupie liderów, ale potem, dzięki dobrej kondycji fizycznej, wyszedł na prowadzenie i zajął 1 miejsce, zdobywając złoty medal.

Drugie miejsce zajął Rafał Marek, trzecie Szymon Najzer, obaj z Żywca. Wśród kobiet zwyciężyła Bogusława Kupczak z Bystrej.

W biegu głównym na dystansie 15 km Vytautas Gražys po pokonaniu pierwszych 3 km zajmował 8 miejsce, ale na półmetku był już na 2 miejscu, przegrywając z liderem o zaledwie 18 sekund. Druga połowa dystansu 7,5 km była trochę lżejsza i Vytautas Gražys pokonał ją bardzo szybko. Wyprzedził prowadzącego Witolda Bulika po 2,5 km do mety, zajął 1 miejsce i zdobył złoty medal i główną nagrodę XIX Międzynarodowego EKO Biegu „Szlakiem Dudka”.

Vytautas Gražys trasę 15 km pokonał w 54 minuty 29 sekund. Drugie miejsce zajął Witold Bulik z Giłowic, pokonując dystans w 56 minut i 0,4 sekundy, a trzecim był Dominik Jarco z Żywca z czasem 57 minut i 15 sekund. Vytautas Gražys także zajął 1 miejsce w kategorii K-4.

Z okazji 20-lecia klubu dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski wręczył pamiątkową nagrodę Edwardowi Dudkowi za zaangażowanie w rozwój sportu wśród dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych, a także za wieloletnią współpracę powiatu żywieckiego z rejonem wileńskim.

W imieniu delegacji rejonu wileńskiego dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski dziękuje Edwardowi Dudkowi i Zbigniewowi Śliwińskiemu, właścicielowi ośrodka konferencyjno-szkoleniowego „Cis” w Przybędzy, za gościnę i wspaniały owocny pobyt w Radziechowach.

Na podstawie informacji dyrektora Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Mariana Kaczanowskiego