Święta na sportowo w Białej Wace

Bieg przełajowy w Białej Wace, fot. salcininkai.lt
Po raz 25 w Białej Wace w rejonie solecznickim odbyły się biegi przełajowe Biała Waka-Rudniki-Biała Waka. Jest to największa impreza rejonu solecznickiego i jedna z imprez sportowych organizowanych w ramach uczczenia świąt przypadających w pierwszy weekend majowy. Biegi przełajowe na trasie Biała Waka-Rudniki-Biała Waka są organizowane od 1988 roku, z czasem zostały poszerzone o inne dyscypliny sportowe. W tym roku również odbyły się zawody w minikoszykówce, siatkówce, podnoszeniu ciężarów, siłowaniu na ręce. Ogółem w tegorocznej imprezie sportowej w Białej Wace 4 maja wystartowało 400 sportowców.
Tytuł sportowej stolicy rejonu solecznickiego dla Białej Waki zdobył Gienadij Baranowicz, obecnie starosta gminy białowackiej, a jednocześnie wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie i prezes Związku Klubów Sportowych Rejonu Solecznickiego, który wraz z bliskim współpracownikiem i przyjacielem, Andrzejem Więckiewiczem, zainicjował przed 25 laty organizowanie biegów przełajowych w miasteczku. Do dziś obaj panowie są w gronie organizatorów i propagatorów tego wydarzenia sportowego.

Oto wyniki tegorocznej imprezy sportowej:

W najważniejszej dyscyplinie - 25 biegu przełajowym na 10 kilometrów - wystartowało 37 uczestników. Równolegle wystartowało 22 zawodników na dystansie 4 kilometrów.

Zwycięzcą biegu na 10 kilometrów został wielokrotny uczestnik biegu Petras Pranskūnas, który uzyskał wynik: 31:28,5. Drugi był Dovydas Stašys (31:37,7), trzeci - Igor Černikov (23:09,9). Wśród kobiet pierwsza na mecie była wilnianka Olga Ziuganowa (38:31,2), pół minuty do zwycięstwa zabrakło reprezentantce rejonu solecznickiego Renacie Siluk (39:02,5), trzeci wynik uzyskała wilnianka Teresė Bulkevičiūtė.

W biegu na 4 km zwyciężyły: Diana Sawko (I miejsce), Liana Naumowa (II miejsce, Czużakampie) i Kamila Pachalczuk (III miejsce, Czużakampie). Wśród mężczyzn złoto wywalczył Domantas Kaminskas z Elektrenai, srebro - Irmantas Dulkevičius z Białej Waki, brąz - Dvinas Kaulavičius z Elektrenai.

Bieg na 1 km wśród kobiet wygrała Karolina Trofinovaitė, także Elektrenai, drugie i trzecie miejsce podzieliły zawodniczki z Białej Waki: Laura Navikaitė (II), Wiktoria Stankiewicz (III). Wśród mężczyzn złoty medal w biegu na 1 km zdobył Lukas Bartkevičius z Wilna, srebrny - Aringas Galiauskas z Elektrenai, brązowy - Dominikas Ambrazaitis z Białej Waki.

Najmłodszą uczestniczką biegu była 15-letnia Aneta Jasukiewicz, a najstarszy uczestnik, Matas Ankudavičius, miał 81 lat! Najmłodszym uczestnikiem całej imprezy był 3-letni Ernest Jankowski z Białej Waki, który w towarzystwie swego ojca uczestniczył w biegu na 1 km.

W drużynowej sztafecie lekkoatletycznej triumfował zespół gospodarzy - Szkoła Średnia im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Szkoły Średniej „Aušros“ w Jaszunach, na trzecim - lekkoatleci Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznikach.

Wśród szkół podstawowych najlepszy wynik uzyskali uczniowie Szkoły w Podborzu, drugie miejsce zajęli wychowankowie Szkoły Podstawowej w Butrymańcach, trzecie - biegacze ze Szkoły w Małych Solecznikach.

W turnieju koszykarskim (3x3) zwycięski puchar zdobył zespół z Białej Waki, srebrny - drużyna z Ejszyszek, brązowy - drużyna z Pogir z rejonu wileńskiego.

W turnieju siatkarskim najlepiej zaprezentowała się drużyna z Solecznik „Fanat Voley“ z Solecznik, drugie miejsce zajęli zawodnicy rejonu trockiego „Pokrępie“, trzecie - z Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznikach.

Wśród siatkarskich drużyn kobiecych najwięcej punktów zdobyły siatkarki z Butrymańc, startujące aż w dwóch drużynach! Między sobą podzieliły one dwa pierwsze miejsca, brązowy medal tej dyscypliny trafił do w rąk siatkarek z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach.

W konkursie podnoszenia ciężarów zwyciężył Witalij Daukszewicz z Jaszun, który 70 razy podniósł 24-kilogramowy ciężar (ubiegłoroczny wynik tego zawodnika to 110 razy). Drugi był Marian Grzelko z Białej Waki (48 razy lewą ręką), trzeci - Albert Wiliżyński z Rudnik (41 razy).

Zawody w siłowaniu na ręce wśród mężczyzn wygrał Witalij Akałowicz z Jaszun, drugie i trzecie miejsce podzielili stali uczestnicy zawodów - syn i ojciec - Henryk i Marek Bogdziewiczowie z Jaszun. Wśród pań także triumfowały córka i matka: Dorota (I miejsce) i Jadwiga (II miejsce) Skarina z Białej Waki, III miejsce przypadło Dianie Kozłowskiej z Rudnik.

Na podstawie: salcininkai.lt, inf.wł.