Sukces biegaczy rejonu wileńskiego w Pułtusku

XII Międzynarodowe Przełajowe Biegi Ireny Szewińskiej, fot. Marian Kaczanowski
12 maja 6-osobowa reprezentacja Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Nr 4 w Pułtusku Krzysztofa Łachmańskiego wzięła udział w XII Międzynarodowych Biegach Przełajowych Ireny Szewińskiej. W zawodach startowało ponad 800 biegaczy z Polski, Białorusi i rejonu wileńskiego.
W zależności od wieku zawodnicy rywalizowali na dystansach od 300 do 2 000 metrów. Na otwarcie zawodów przybyli m.in.: trzykrotna złota medalistka olimpijska z Tokio, Meksyku i Montrealu, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Szanowna Pani Irena Szewińska i burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz.

Przemawiający na otwarciu dyrektor Zespołu Szkół Nr. 4 Krzysztof Łachmański serdecznie powitał patrona Szkoły i biegów Irenę Szewińską, znakomitych sportowców, władze miasta, przedstawicieli mediów, sponsorów oraz sportowców. Mistrzyni Olimpijska Irena Szewińska życzyła wszystkim sukcesów, udanych zawodów i ukończenia biegu, podkreślając, że wszyscy, którzy ukończą dystans już są zwycięzcami.

Przed startem nasi sportowcy zrobili wspólne zdjęcie z panią Ireną Szewińską, otrzymali autograf i rozpoczęli przyszykowania do startów. Pierwszą na starcie 900 m stanęła najmłodsza nasza zawodniczka Kamile Jakubauskaite w grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. Na starcie stanęło ponad 100 zawodniczek. Kamile na starcie zatraciła się w grupie, ale dzielnie spisała się na dystansie i na mecie zajęła 9 miejsce.

Następnie Dariusz Zabieło bardzo dobrze startował na dystansie 1100 m w grupie chłopców 2002-2003 r. ur. Dariusz pierwszą połowę dystansu biegł na 5 pozycji, ale na ulicach miasta bardzo mocno przyśpieszył wyprzedzając biegnących w przedzie rywali i pierwszy przekroczył linię mety. Następnie na starcie stanął Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2001 r. ur. na dystansie 1400 m. Romek szybko pokonał dystans, zajmując na mecie 8 miejsce wśród 48 startujących.

Dariusz Zabieło biegnie do mety

Karolina Sawko w grupie dziewcząt 1999 – 2000 r. ur. miała do pokonania 1400 m. Karolina już od samego startu na miejskiej plaży objęła prowadzenie. Jej na wale przeciwpowodziowym rzeki Narew towarzyszyła przedstawicielka Białorusi, ale biegnąc ulicami miasta wyprzedziła rywalkę o 10 metrów i finiszowała pierwsza.

Algis Dopolskas startował w grupie chłopców 1999-2000 r. ur. na dystansie 2000 m. Algis pierwszą część trasy biegł wśród liderów i na półmetku był drugi, jednak biegnąc zgubił numer startowy, dlatego stracił kilka cennych sekund, co nie pozwoliło mu załapać się na podium i ostatecznie finiszował na 5 miejscu.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie zdobywców 1-3 miejsca dyplomami i nagrodami rzeczowymi jak np. tablety, telefony, kamery cyfrowe od sponsora generalnego firmy Samsung. Medalistów nagradzali mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, burmistrz miasta Krzysztof Nuszkiewicz, przedstawiciel firmy Samsung, dyrektor Zespołu Szkół Nr. 4 w Pułtusku Krzysztof Łachmański. Karolina Sawko i Dariusz Zabieło za pierwsze miejsca otrzymali tablety Samsung Galaxy 4.

Wśród uczestników biegu został rozlosowany rower. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych, gimnazjum i klubów sportowych. Wspaniała atmosfera zawodów, możliwość na żywo zobaczyć, zrobić zdjęcia, otrzymać autograf i gratulacje na podium od Ireny Szewińskiej zostawiły niesamowite wrażenia. W przededniu zawodów nasi sportowcy mieli możliwość zwiedzić Stary Zamek i Starówkę.

Karolina Sawko na podium (w centrum) z (od lewej) Bogusławem Mamińskim (polski olimpijczyk z Moskwy i wicemistrz świata w biegu na 3000 m z przeszkodami), 3-krotną mistrzynią olimpijską Ireną Szewińską, Magdaleną Olborską (przedstawicielka firmy Samsung) i Krzysztofem Łachmańskim (dyrektor Zespołu Szkół Nr. 4 w Pułtusku).

W imieniu sportowców i własnym chcę złożyć słowa podziękowania panu Krzysztofowi Łachmańskiego za zaproszenie i możliwość naszego pobytu na XII Międzynarodowych przełajowych biegach Ireny Szewińskiej.