Srebrny medal dla Rūty Meilutytė na Mistrzostwach Europy w Pływaniu

Od lewej: Rūta Meilutytė, Julia Jefimowa, Arianna Castiglioni, fot. swimmersdaily.com/ROKUR
Litewska pływaczka Rūta Meilutytė specjalizująca się w stylu klasycznym i dowolnym na krótkich dystansach zajęła drugie miejsce podczas niedzielnego finału Mistrzostw Europy w Pływaniu w Glasgow. Na dystansie 100 m stylem klasycznym wyprzedziła ją tylko Rosjanka Julia Jefimowa. Sukcesu litewskiej pływaczce pogratulowała m.in. prezydent Litwy.

Podczas niedzielnego finału kobiet na 100 metrów stylem klasycznym złoty medal wywalczyła faworytka tego sezonu 26-letnia Rosjanka Julia Jefimowa, która pokonała dystans w czasie 1:04,98. Drugie miejsce zajęła 21-letnia Rūta Meilutytė z czasem 1:06,26, która w 2012 roku w Londynie została mistrzynią olimpijską na tym dystansie, ustanawiając rekord świata (1:04,35). Na trzecim miejscu uplasowała się Włoszka Arianna Castiglioni z czasem 1:06,54.

Laureatki były faworytkami finału. Jak poinformował litewski portal delfi.lt, szanse Rosjanki na zwycięstwo oceniano bardzo wysoko – na 90 proc. (współczynnik 1:1), podczas gdy złoty medal dla R. Meilutytė obstawiło jedynie 10 proc. graczy (współczynnik 9).

Prognozy te się potwierdziły. Jeszcze przed finałem litewski trener Jonas Ruddas mówił, że walka rozegra się pomiędzy dwiema pływaczkami. „J. Jefimowa bez wątpienia jest faworytką. W tym roku być może nawet jeszcze silniejszą. Ale Rūta nie odpuści bez walki” – mówił trener.

Źródło: Twitter

Sukcesu Rūcie Meilutytė pogratulowała prezydent Dalia Grybauskaitė. „Litwa zawsze łączy się, życząc Rūcie Meilutytė największego sukcecu – tych złotych chwil jako inspiracji i jeszcze jednego zapewnienia, że tylko wytrwała praca i walka o wyznaczony cel tworzą wyczekiwany przez wszystkich rezultat. Pływaczka sama najlepiej zna jego cenę, a my wszyscy czujemy tę wartość – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Służbę Prasową prezydent.

Prezydent podziękowała sportsmence za „chwile radości podarowane całej Litwie” oraz pożyczyła szczęścia w kolejnych zawodach.

Gratulacje przekazał również premier Saulius Skvernelis. „Cieszę się, że jest Pani przykładem i źródłem inspiracji dla całego młodego pokolenia na Litwie. Cieszymy się z Pani zwycięstwa, które rozsławia Ojczyznę. Życzę świetnych startów i zapierającego dech w piersiach finału wartego tytułu mistrzostw” – głosi oświadczenie premiera.

Dzięki jedynemu jak na razie srebrnemu medalowi Rūty Meilutytė w klasyfikacji medalowej tegorocznych mistrzostw Litwa zajmuje obecnie 11–13 miejsce (ex aequo z Norwegią i Rumunią). Prowadzi Rosja posiadająca 12 medali, w tym 6 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Polacy znaleźli się na 14–16. miejscu z jednym brązowym medalem za udział w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym (ex aequo z Finlandią i Irlandią).

R. Meilutytė w Glasgow powalczy jeszcze o medal w pływaniu na 50 m stylem klasycznym. W finale zawodów na 50 m kobiet stylem dowolnym litewska pływaczka pobiła krajowy rekord i z wynikiem 25,16 sekund zajęła 8. miejsce.

Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbywają się w tym roku po raz 34. Gospodarzem turnieju jest Glasgow. Zawody potrwają do 12 sierpnia.

Na podstawie: bns.lt/lrp.lt, delfi.lt, pl.wikipedia.org