Romuald Aleksandrow – dwukrotnym medalistą Mistrzostw Estonii w biatlonie na nartorolkach

W dniach 1–2 września w estońskim biatlonowym centrum Otepaa odbyły się Mistrzostwa Estonii w biatlonie na nartorolkach. W zawodach wzięli udział wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, którzy przyszykowują się do zawodów Pucharu Państw Bałtyckich i Biatlonowych Mistrzostw Litwy, które odbędą się 7–9 września w Priekuli na Łotwie.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. w pierwszym dniu najlepiej wystąpił Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2000-2001 r. ur. Romuald rywalizował na dystansie 7,5 km. Romek dobrze rozpoczął wyścig, na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 1 błąd i po pokonaniu karnej rundy na kolejne 2,5 km wyjechał na 4 pozycji tracąc do lidera 17 sek. Niemenczynianin bardzo szybko pokonał krąg i na strzelanie stojąc przyjechał na 2 pozycji. Strzelając stojąc 3 i 4 strzałem nie trafił do tarczy, dlatego musiał zawitać na 2 karne kręgi. Po pokonaniu karnych kręgów Romuald na ostatni krąg do mety wyjechał na 3 pozycji, tracąc do 2 miejsca zaledwie 4 sekundy. Romuald mocno jechał na podbiegach, wyprzedził rywala i na mecie finiszował na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Estonii w biatlonie na nartorolkach. Romuald 7,5 km pokonał za 24 min. 25 sek.

Sara Urumowa w tej samej grupie wiekowej dziewcząt rywalizowała na dystansie 6 km. Sara na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 3 błędy. Strzelając stojąc pudłowała 2 razy i na mecie zajęła 5 miejsce, pokonując 6 km za 22 min. 22 sek. Wiktoria Romanowa w grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. także miała do pokonania 6 km. Wiktoria na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 3 błędy, strzelając stojąc trafiła do wszystkich tarcz i na mecie zajęła 7 miejsce, pokonując dystans za 23 min. 37 sek. Marek Griniuk w grupie chłopców 2002-2003 r. ur. rywalizował na dystansie 3 x 2,5 km. Marek szybko jechał na nartorolkach, ale dwa błędy popełnione na strzelaniu leżąc i dwa na strzelaniu stojąc nie pozwoliły załapać się na podium. Marek Griniuk 7,5 km pokonał za 25 min. 15 sek. i na mecie zajął 5 miejsce.

W niedzielę, 2 września biatloniści rywalizowali w wyścigu na dochodzenie ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc. Biatloniści startowali w kolejności zajętych miejsc w sprincie i uwzględniając różnicę czasu od pierwszego miejsca. Wiktoria Romanowa wystartowała siódma, ustępując dla liderki 1 min. 45 sek. i miała do pokonania 5 x 1,5 km. Wiktoria dobrze rozpoczęła wyścig, na pierwszym strzelaniu leżąc ostatni strzał był niecelny. Na drugim strzelaniu Wiktoria trafiła do wszystkich 5 tarcz i windowała na 4 pozycję. Na trzecim i czwartym strzelaniu stojąc popełniła po 2 błędy, co nie pozwoliło załapać się na podium. Wiktoria Romanowa 7,5 km pokonała za 29 min. 28 sek. i zajęła 4 miejsce.

Sara Urumowa w grupie dziewcząt 2000-2001 r. ur. także miała do pokonania 7,5 km. Sara startując z 5 pozycji ze stratą do liderki 2 min. 36 sek. Sara mocno rozpoczęła wyścig, ale na dużej szybkości na ostrym zakręcie wypadła z trasy, otrzymując urazy kolana, łokcia i biodra, jednak dalej kontynuowała wyścig. Przy wypadku został uszkodzony celownik strzelby, co przeszkodziło celnemu strzelaniu – 3 karne rundy na pierwszym i na drugim strzelaniu i jeszcze 4 na strzelaniu stojąc nie pozwoliły zająć wysokiego miejsca. Sara Urumowa 7,5 km pokonała za 32 min. 02 sek. i na mecie zajęła 7 miejsce.

Marek Griniuk startował na dystansie 10 km z piątej pozycji ze stratą do lidera 1 min. 17 sek. Marek na pierwszym strzelaniu był bezbłędny, na drugim strzelaniu leżąc pudłował 2 razy, na trzecim strzelaniu stojąc zarobił 3 karne rundy, a na ostatnim jeszcze dwie i na mecie zachował 5 miejsce, pokonując 10 km za 33 min. 07 sek.

Romuald Aleksandrow miał do pokonania 5 x 2 km i startował drugi tracąc do lidera 33 sek. Romuald miał do pokonania 5 x 2 km. Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz, na drugim dwa i zajmował 2 miejsce. Na trzecim strzelaniu stojąc biatlonista popełnił 3 błędy, na czwartym zarobił jeszcze 2 karne kręgi i na ostatnie dwa 2 km do mety wyjechał na drugiej pozycji. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 32 min. 01 sek. i zdobył drugi srebrny medal Mistrzostw Estonii w biatlonie.

Gratulujemy Romkowi i życzymy naszym biatlonistom sukcesów na Pucharze Państw Bałtyckich 7-9 września w Priekuli na Łotwie.