Robert Tworogal – szósty w Europie w wieloboju gimnastycznym

Na zdjęciu (od prawej): Robert Tworogal i jego trener Jevgenij Izmodenov, fot. gimnastika.lt
26-letni Polak z Wilna Robert Tworogal zajął szóste miejsce w wieloboju gimnastycznym podczas zakończonych w niedzielę, 25 kwietnia, w Bazylei (Szwajcaria) IX Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn w Gimnastyce Sportowej.

Na mistrzostwach Litwę reprezentowali: Robert Tworogal, Tomas Kuzmickas i Ernestas Liaškinas (w grupie mężczyzn) oraz Polka z Wilna Agata Vostruchovaitė (w grupie kobiet). Do finałów w poszczególnych konkurencjach zawodnicy z Litwy nie trafili.

Do finału w wieloboju gimnastycznym z siódmym wynikiem awansował R. Tworogal, który w piątek, 23 kwietnia, zajął w nim 6. miejsce, zdobywając 82,131 pkt.

Tytuł mistrza Europy w wieloboju gimnastycznym obronił Rosjanin Nikita Nagorny, wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Wiktoria Listunowa.

W finale wieloboju startowało po 24 zawodników i zawodniczek. IX Mistrzostwa Europy Kobiet i Mężczyzn w Gimnastyce Sportowej odbyły się 21-25 kwietnia w Bazylei (Szwajcaria).

Przypomnijmy, w grudniu 2020 r. R. Tworogal wywalczył złoty medal w ćwiczeniach na drążku oraz brązowy w ćwiczeniach na poręczach podczas Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej Mężczyzn w Mersinie w Turcji.

Robert wystartuje też w XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które mają się rozpocząć 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia br.

Będzie to jego drugi występ na olimpiadzie. W 2016 roku jako jedyny Polak z Litwy uczestniczył w XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Uplasował się ostatecznie na 42. miejscu, zdobywając 82,497 pkt. W osiągnięciu wyższego miejsca przeszkodziła mu kontuzja środkowego palca, której doznał już w pierwszej konkurencji na poręczach. Mimo to nie wycofał się z walki i godnie wystąpił na wszystkich pozostałych przyrządach.

Przypomnijmy, R. Tworogal został jednym z dziesięciu laureatów Nagrody św. Krzysztofa, przyznawanej przez stołeczny samorząd za rozsławianie imienia Wilna w kraju i na świecie. Nazwiska uhonorowanych ogłoszone zostały 25 stycznia 2021 r. – w 698. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Wilnie. Z powodu obowiązującej kwarantanny uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się 25 lipca – w dniu św. Krzysztofa, patrona Wilna – w stołecznym Ratuszu.

Na podstawie: delfi.lt, gimnastika.lt, inf. wł.