Ponad 60 medali dla Polaków z Litwy na Igrzyskach Polonijnych w Gdyni

Ponad 60 medali zdobyli Polacy z Litwy podczas ubiegłotygodniowych XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Gdyni. W zmaganiach sportowych w 22 dyscyplinach uczestniczyło łącznie ponad 1000 zawodników z 27 krajów. Najliczniejszą drużynę wystawiły Czechy, które zdobyły też pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

W grze w badmintona Jelena Ramanackienė zajęła 1. miejsce w kat. kobiet w wieku 36–45 lat. Jolanta Sudujko była 2. wśród kobiet w wieku 21–35 lat. Srebrny medal wywalczył także Andrzej Mackiewicz w kat. 36–45., Andrzej Mackiewicz i Jelena Ramanackienė zajęli również 1. miejsce w grze mieszanej.

Polacy z Litwy dobrze wypadli w ergometrach. Wśród dzieci (do 12. roku życia) najlepsi byli Emilia Kasperowicz (1. miejsce) i Ewa Kasperowicz (2. miejsce), a także Marek Waluszko (2. miejsce wśród chłopców). Aleksandr Kasperowicz zdobył złoty medal w kat. 36–45 lat mężczyzn, 2–3. był tu Aleksandras Szlempa. Brązowe medale zdobyli ponadto Olga Skrtunienė (21–35 lat kobiet), Edward Kożuchowski (21–35 lat mężczyzn); Anastasija Sworobowicz (36–45 lat kobiet) i Alius Czepulis (56–65lat mężczyzn).

Najlepiej Polacy z Litwy spisali się w sportach drużynowych. Zdominowali podium w koszykówce i piłce ręcznej. W grze w kosza 1. miejsce zajęła Litwa Polonia, 2. – Polonus Troki.  W piłce ręcznej najlepsi byli kolejno: „Sokół” Soleczniki, Asseco Wilno i Polonus Troki. W siatkówce mężczyzn Polonia Wilno zajęła 2. miejsce, a kobiet – Litwa Rejon Wileński znalazła się na 3. miejscu.

W siatkówce plażowej mężczyzn w kategorii Open Andrzej Savostenok i Karol Lanewski zajęli 2. miejsce. Andrzej Savostenok wywalczył również srebrny medal w mikstach z Iloną Dacewicz. W kat. do 21 lat na szczycie podium stanęli Dariusz Olechnowicz i Michał Szuchanek, a także Ewelina Solden i Wanesa Matulewicz. Na 3. miejscu znalazły się także Justyna Kulbaczewskaja i Paula Šukštulitė. Wśród mężczyzna powyżej 45. roku życia bardzo dobrze zaprezentowali się Jarosław Borkowskij i Mirosław Rynkiewicz (1. miejsce) oraz Genadij Laniewski i Rusłan Kodis (2. miejsce).

W kolarstwie MTB na 5 km Polki z Litwy zawojowały całe podium w kategorii do 16 lat. Złoty, srebrny i brązowy medal odebrały kolejno Kamilė Jakubauskaitė, Wiktoria Augulytė i Milena Bernatowicz.

Polacy z Litwy dobrze wypadli również w Nordic Walking na 5 km. Wsród kobiet najlepsze były Milena Bernatowicz (1. miejsce) i Miła Sienkiewicz (3. miejsce) w kat. do 12 lat oraz Kamilė Jakubauskaitė (1. Miejsce) i Saulė Marija Gustaitė (3. miejsce) w kat. 13–16 lat. Wśród mężczyzn w wieku 13–16 lat świetnie spisali się Nikołaj Stankiavičius i Daniel Buchowski (1. i 2. miejsce). Mirosław Zniścinskij zdobył 3. miejsce w kat. 17–20, a Arnold Lepiochin – 1. w kat. 21–35. Dobrze wypadł również Tadeusz Songin, który zajął 2. miejsce w kat. 66–70.

W turnieju w Ringo Polacy zdobyli aż 14 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe. 10 z nich wywalczyli mężczyźni: Marek Waluczko, Kirił Zienkiewicz, Dewid Piatkonis, Nikołaj Stankievičius, Sylwester Baranowicz, Dzmitry Bezuyeuski, Waldemar Szumski, Andrzej Więckiewicz, Walerij Koczan i Mieczysław Borusewicz, a 4 kobiety: Sofija Bezujevskytė, Gabriela Bojarin, Ksenia Pawlik i Jolanta Waluczko.

11 medali litewscy Polacy zdobyli w strzelectwie sportowym. W strzelaniu z karabinu pneumatycznego mężczyzn w kat. do 19 lat 2. miejsce zdobył Bernard Błażewicz. W kat. 20–30 lat 3. miejsce zajął Andrzej Mackiewicz. Wśród kobiet w wieku 31–40 lat najlepsza była Jolanta Sudujko, a 3. miejsce zajęła Jelena Ramaneckienė. W kat. powyżej 51 lat Jadwiga Juniewicz zdobyła 2. miejsce.

W strzelaniu z pistoletu pneumatycznego dobrze wypadli mężczyźni do 20 lat: Bernard i Dominik Błażewiczowie zdobyli odpowiednio 1. i 2. miejsce. Jolanta Sudujko okazała się najlepsza wśród kobiet w wieku 21–30. Lilia Urbelewicz zdobyła 3. miejsce w kat. kobiet w wieku 56–60 lat, a Jadwiga Juniewicz – 2. miejsce w kat. kobiet pow. 60 lat.

Marek Waluczko zdobył złoty medal w tenisie stołowym w grupie do 12 lat. Józef Kozłowski zdobył 3–4 miejsce w grupie VII (56–70 lat). 5 medali zdobyły w tenisie stołowym kobiety: Aneta Koczan, Emilija Sustaitė, Julija Walukiewicz, Jolanta Waluczko i Diana Rakickaja.

W tenisie ziemnym Polacy z Litwy najlepiej wypadli w kat. 36–45 lat mężczyzn, zdobywając aż trzy medale: srebrny (Wadim Zinkiewicz) i dwa srebrne (Romuald Grudinskij i Aleksandras Szlepma). Ponadto w kat. 10–12 lat Kirk Zinkiewicz zdobył 3. miejsce.

Wielkie brawa należały się także 83-letniemu Stanisławowi Siwskiemu, który nie tylko pobiegł na 100 (21,86) i 400 m (2.08,37), ale przystąpił ponadto do rywalizacji na 1000 m i w kategorii +71 lat był drugi.

Sporą krzepą wykazał się Marek Głowacki. W rzucie ciężarkiem 79-letni siłacz zanotował 15,16 m i wyprzedził 10 znacznie młodszych konkurentów, a od niektórych uzyskał prawie dwa razy lepszy rezultat. Mieszkający w Kanadzie zawodnik musiał tylko uznać wyższość młodszego o 22 lata Andrzeja Więckiewicza z Litwy – 17,24.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to najważniejsza i największa cykliczna impreza sportowa organizowana z polskimi samorządami, skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. 19. edycję tej imprezy poprzedził jubileuszowy XXV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski zorganizowany przez PKOl.

Organizatorami Igrzysk były Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski i Miasto Gdynia przy współpracy z Akademią Marynarki Wojennej. Zawody trwały od 27 lipca do 3 sierpnia. W sumie na obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdyńskiego Centrum Sportu, w Tokarach, Rumi i Redzie w 22 dyscyplinach rywalizowało ponad 1000 sportowców z 27 krajów.

Na podstawie: igrzyskaletnie2019.wspolnotapolska.org.pl, PAP