Pasterki i msze święte w języku polskim na Litwie w okresie świąt Bożego Narodzenia


Fot. wilnoteka.lt
Pasterka to msza inaugurująca Boże Narodzenie. Dla Polaków to jedna z najważniejszych tradycji, dlatego w wigilijną noc w kościołach zbierają się tłumy wiernych. Jest to wydarzenie bardzo rodzinne, a na mszę wybierają się zwykle wszyscy, którzy wcześniej razem zasiedli przy wigilijnym stole. Zgromadzeni podczas liturgii składają sobie życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Następny dzień - 25 grudnia - przyjęło się nazywać Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia - drugim dniem świąt, obchodzonym na pamiątkę św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem za wiarę chrześcijańską. W większości kościołów w Wilnie, na Wileńszczyźnie oraz w bardziej odległych miejscowościach Litwy, gdzie mieszkają Polacy, msze święte są odprawiane w języku polskim. W Wilnotece podajemy harmonogram mszy świętych w noc Bożego Narodzenia, w pierwszy i drugi dzień świąt.

Wilno:

Pasterka, 24 grudnia

Boże Narodzenie,25 grudnia

II dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia

Kościół pw. św. Kazimierza (Nowa Wilejka), ul. Satelitarna/Palydovo 15

18:00

9:00, 13:00

9:00, 13:00

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Zwierzyniec),  ul. Sołtańska/ Sėlių g. 17

19:00

8:30, 13:00

13:00

Kościół pw. Wszystkich Świętych,  ul. Rudnicka/Rūdninkų 20/1

19:30

10:30

10:30

Kościół pw. św. Piotra i Pawła,  ul. Antokolska/Antakalnio1

21:00

8:30, 13:00, 17:00

8:30, 13:00, 17:00

Kościół pw. Chrystusa Króla (Kolonia Wileńska),  ul. Czysta/ Švarioji 3

20:00

9:00, 13:00

9:00

Kościół pw. bł. Jerzego Matulewicza (Wirszuliszki),  plac bp J.Matulewicza/J.Matulaičio a. 3

20:00

8:00, 14:00

8:00, 14:00

Kościół pw. św. Józefa (Zameczek/Pilaitė), ul. Tolminkiemio 4

20:00

10:00, 13:00

10:00

Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Dobrej Rady/Gerosios Vilties g. 17

20:00

8:30, 13:00

8:30, 13:00

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego,  ul. Dominikańska/Dominikonų 12

-

16:00

16:00

Kościół pw. Odnalezienia Krzyża Świętego (Kalwaria Wileńska), ul. Kalwaryjska/ Kalvarijų g. 327)

19:00

9:00, 13:30

9:00, 13:30

Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Dominikańska/Dominikonų 8

21:00

8:00, 9:00, 10:30, 12:00

10:30, 15:00, 18:00  

Kościół pw. św. Teresy (Ostra Brama),  ul. Ostrobramska/Aušros vartų 14

21:00

9:00,13:00, 17:00

13:00, 17:00

Kościół pw. św. Jakuba i św. Filipa (Dominikanów), plac Łukiski /Lukiškių a. 10

22:00

16:00

16:00

Kościół pw. Królowej Pokoju (Nowa Wilejka),  ul. Zwycięstwa/ Pergalės 34a

22:00

8:00, 10:00, 14:00

 

 

8:00, 10:00,

18:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

Kościół pw. św. Rafała, ul. (Śnipiszki/Šnipiškių g.1

22:00

8:00, 9:00, 13:00, 18:00

8:00, 9:00, 13:00, 18:00

Kościół pw. św. Jana Bosko (Selezjanów),  ul. Erfurcka/Erfurto 3 (Leszczyniaki - Lazdynai)

23:00

9:30, 13:00

9:30, 13:00

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP (Franciszkanów),  ul. Trocka/Trakų 9/1 )

24:00

11:30, 13:00

11:30, 13:00

Centrum Duszpasterstwa pw. św.

Jana Pawła II, al. Laisvės 88

 

20.00

8:00, 12:30 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

10:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

 

 

 

 

 Rejon wileński:

 

 

 

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia w Bezdanach

17:00

12:00

12:00

Kościół pw. Błogosławionego Michała Sopoćki w Czarnym Borze

18:00

13:00

 

13:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Korwiu

19:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

13:00

13:00

Kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu

21:00

10:00

10:00

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady w Rudominie

21:00

8:00, 12:00

8:00, 12:00

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Olanach

-

9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

-  

Kościół pw. Świętej Trójcy w Suderwi

20:00

11:30

11:30

Kościół pw. św. Feliksa de Valois w Sużanach

19:00

12:00

12:00

Kościół pw. św. Jerzego w Bujwidzach

19:30

12:00

12:00

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Rodziny w Mościszkach

-

9:00

-

Kaplica w Mościszkach

-

9:00

-

Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Kienie

18:30

10:30

10:30

Kościół pw. św. Anny w Duksztach

20:00

10:00

10:00

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Jęczmieniszkach

20:00

9:00

9:00

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach

19:00

10:00

10:00

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach

20:00

12:00

12:00

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Szyłanach

18:30

09:30

9:30

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Rzeszy

21:00

11:30

11:30

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole

21:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

11:00

11:00

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Porudominie

21:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

11:00

11:00

Kaplica w Prudziszkach

18:00

-

-

Kaplica w Mariampolu

-

-

-

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Niemenczynie

22:00

9:00, 10:30

9:00, 10:30

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Rukojniach

22:00

9:00, 10:30, 12:00

9:00, 10:30, 12:00

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Podbrzeziu

22:00

12:15

12:15

Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Wojdatach

21:30

11:00

11:00

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Kazimierza w Miednikach

22:00

9:00, 12:00

9:00, 12:00

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mickunach

21:00

9:00, 11:00

9:00

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Szumsku

21:00

12:00

9:00

Kaplica pw. Dobrego Pasterza w Wielucianach

-

-

-

Kaplica w Skirlanach

-

13:30

13:30

Kaplica w Skojdziszkach

-

14:00

14:00

Kaplica w Szawlach

-

-

-

Rejon solecznicki:

 

 

 

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dziewieniszkach

15:00

9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

10:20

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Taboryszkach

18:00

13:00

-

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Koleśnikach

20:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00

12:00

Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kamionce

20:00

13:00

13:00

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Podborzu

19:00

11:00

11:00

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudnikach

20:00

10:00

10:30

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Turgielach

21:00

9:00

9:00

Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach

20:00

8:30, 12:00

8:30

Kościół pw. św. Anny w Jaszunach

22:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim

09:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim

Kościół pw. św. Jerzego w Małych Solecznikach

22:00

10:00

10:00

Kościół pw.  św. Michała w Butrymańcach

21:00

9:00

9:00

Kościół pw. św. Piotra Apostoła w Solecznikach

22:00  

10:30, 12:00

10:30, 12:00

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia w Norwiliszkach

13:00

13:00

-

Kaplica w Sangieliszkach

 -

 -

 -

Rejon trocki:

 

 

 

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach

17:00

10:00

10:00

Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny w Wace Trockiej

16:00

-

8:30

Kościół pw. św. Trójcy w Rykontach

18:00

8:30

8:30

Kościół pw. Ducha Świętego w Grzegorzewie

20:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Benedykta w Starych Trokach

19:00

11:00

 

-

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Połukniach

20:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

9:00 9msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

9:00

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowie

20:00

10:00

10:00

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Rudziszkach

22:00

13:00

13:00

Kaplica w Gaju

15:30

 -

 -

Rejon święciański:

 

 

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Święcianach

19:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

10:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

10:00

Kościół pw. Opatrzności Bożej w Balingródku

18:00

10:00

10:00

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej (parafia św. Edwarda) w Nowych Święcianach

19:30

10:30

10:30

Kościół pw. św. Kazimierza w Powiewiórce

18:00

8:00

-

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu

20:00

10:00

10:00

Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Karkożyszkach

18:00

12:00

-

Kaplica w Ornianach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej  

-

10:30 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

-

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Hoduciszkach

21:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

W innych kościołach na Litwie:

 

 

 

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Tylży

15:00

10:00

-

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Turmontach

17:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim)

10:00

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dubiczach

  -

  -

-

Kościół pw. św. Pawła Apostoła w Wisagini

20:00 (msza święta łączona w językach polskim, litewskim i rosyjskim)

10:00

11:00 (msza święta łączona w językach polskim i  litewskim)

Kościół pw. Świętej Trójcy w Wędziagole

19:00

9:15

9:00

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Puszkach

21:00 (msza święta łączona w językach polskim i  litewskim)

13:00 (msza święta łączona w językach polskim i  litewskim)

13:00 (msza święta łączona w językach polskim i  litewskim)

Kościół pw. Jezusa Ukrzyżowanego w Gajdach

17:00

15:00

-

Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskiennikach

20:00

10:30

-

 

Data: 
24.12.2019 - 15:00 - 26.12.2019 - 18:00