Mundial 2018 wystartował!

Logo XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, fifa.com
Wielkie święto piłki nożnej rozpoczęte! Rosja – gospodarz XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – w meczu otwierającym zmagania piłkarskie we czwartek, 14 czerwca, pokonała 5:0 Arabię Saudyjską na stadionie na Łużnikach w Moskwie. Tytułu mistrzów bronią Niemcy. Polska zagra w Moskwie z Senegalem we wtorek, 19 czerwca.

Przed meczem inaugurującym mistrzostwa nastroje wśród kibiców gospodarzy były raczej pesymistyczne, ale podopieczni selekcjonera Stanisława Czerczesowa, byłego trenera Legii Warszawa, spisali się ponad oczekiwania. Rozgromili rywali aż 5:0 w najbardziej jednostronnym meczu otwarcia mundialu w historii. Poprzedni rekord należał do Brazylijczyków, którzy w 1950 roku w Rio de Janeiro pokonali Meksyk 4:0. Wszystkie 64 mecze mundialu będzie transmitowała litewska telewizja publiczna LRT.

Pierwszą bramkę zdobył w 12. minucie Jurij Gazinski. Na 2:0 w 43. minucie podwyższył wynik Dienis Czeryszew. Trzeciego gola strzelił w 71. minucie Artiom Dziuba, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku. W pierwszej doliczonej minucie (90+1. min) ponownie trafił Czeryszew. Wynik na 5:0 w piątej doliczonej minucie uderzeniem z rzutu wolnego ustalił Aleksandr Gołowin, który w tym spotkaniu zanotował też dwie asysty.

Po meczu trener Arabii Saudyjskiej Juan Antonio Pizzi powiedział: „To był trudny mecz, który zakończył się dużą i niespodziewaną porażką. Rosja zagrała świetnie, a my najwyraźniej nie jesteśmy w dobrej formie. Nie wydaje mi się, że rywale nas zaskoczyli. Nie przegraliśmy dlatego, że byli tak mocni, tylko dlatego, że my byliśmy tak słabi. Musimy zmienić strategię. Trzeba zapomnieć o tym spotkaniu i myśleć o następnym. Mam wiarę w tych zawodników”.

Trener Rosji Stanisław Czerczesow po zakończeniu rozgrywki był powściągliwy odnośnie dalszych zmagań kierowanej przez niego reprezentacji: „Możemy być wdzięczni naszej drużynie, że spełniła cele i grała spokojnie mimo presji związanej z tym, że był to mecz otwarcia. Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku, ale oczekiwaliśmy takiego stylu gry. Zwycięstwo w pierwszym meczu jest bardzo ważne, ale o niczym nie przesądza, turniej się jeszcze nie skończył. Spotkanie z Egiptem będzie już inne”.

Kto wie, być może w osiągnięciu tak imponującego wyniku na otwarcie mistrzostw gospodarzom pomogły „łyżki zwycięstwa”, którymi kibice rosyjskiej drużyny zagrzewali piłkarzy do walki? Podczas mistrzostw instrument ma pomagać w wystukiwaniu rytmu dla dopingowanej drużyny, ale bez zagłuszania i irytowania, które powodowały wuwuzele podczas mistrzostw w 2010 roku. „Łyżki zwycięstwa” („Spoons of Victory”) swoim kształtem przypominają literę V jak „victoria”, symbolizują wygraną, na którą liczą gospodarze.

Rosja i Arabia Saudyjska występują w grupie A. Drugi mecz tej grupy odbędzie się w piątek, 15 czerwca, o godz. 15.00 czasu litewskiego w Jekaterynburgu, gdzie Egipt zmierzy się z Urugwajem.

Tego dnia rozpocznie się rywalizacja w grupie B – o godz. 18.00 (czasu litewskiego) w Petersburgu Maroko zagra z Iranem, a o godz. 21 w Soczi – Portugalia z Hiszpanią.

Piłkarze reprezentacji Polski do pierwszego meczu w mistrzostwach przygotowują się w Soczi. We czwartek mieli jeden, przedpołudniowy, trening. Ze względu na wysokie temperatury panujące w Soczi piątkowe poranne przygotowania do gry zostały przełożone na popołudnie.

W pierwszym meczu na mistrzostwach biało-czerwoni zagrają z Senegalem we wtorek, 19 czerwca, na stadionie Otkrytije Arena w Moskwie (stadion Spartaka). Potem zmierzą się z Kolumbią (24 czerwca w Kazaniu) i Japonią (28 czerwca w Wołgogradzie).

64 mecze mundialu rozegrane zostaną w 11 miastach Rosji. Poza Moskwą odbędą się w Kaliningradzie, Petersburgu, Jekaterynburgu, Niżnim Nowgorodzie, Kazaniu, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem oraz Soczi.

Uczestniczące w mistrzostwach 32 zespoły drogą losowania podzielone zostały na 8 grup po 4 drużyny. W zmaganiach grupowych będą rywalizowały według zasady „każdy z każdym”. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca w grupach awansują do 1/8 finału. Od tej fazy obowiązywać będzie system pucharowy, czyli przegrany odpada.

Na podstawie: IAR, PAP, tvn 24.pl