Międzynarodowy maraton „Wilia” pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба” w Niemenczynie

W dniu 29 kwietnia na lewobocznej od rzeki Wilia części miasteczka Niemenczyn było kolorowo od ponad 400 strojów rowerzystów w wieku od 3 do 79 lat, którzy przybyli do Niemenczyna z Polski, Łotwy, Białorusi i Litwy, aby wziąć udział w IV Międzynarodowym MTB maratonie „Wilia”. MTB maraton rowerowy „Wilia” jest jednym z 16 maratonów kresowych organizowanych we wschodniej części Polski. W tym roku po raz czwarty zawitał także na Litwę, pozwalając na sportowo zwiedzić Wileńszczyznę. Najwięcej na zawody z zagranicy przybyło naszych rodaków z Polski, którzy już w sobotę przybyli do Niemenczyna, Bezdan i Wilna. Po południu zapoznali się z trasą maratonu, a wieczorem zwiedzili Wilno. Także liczna grupa rowerzystów przyjechała z Białorusi z miasta Grodno. Nie zabrakło także na starcie przedstawicieli rejonu Wileńskiego, a najliczniej uczestniczyli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Niemenczyna.

Rowerzyści w zależności od swoich możliwości fizycznych i chęci mogli wypróbować swoje siły na dystansie mini maratonu 8 km, półmaratonu – 29 km i maratonu – 58 km.

Pierwsi na starcie stanęli uczestnicy w wieku od 3 do 6 lat w Mikro maratonie na dystansie 350 metrów. Zwycięzcami w kategorii OPEN zostali Karolis Poguda z Wilna i Dagne Venckute z Kowna.

O godz. 11.25 na dystansie 8 km wystartowali uczestnicy wyścigu Peleton APG Mini Maraton. Trasa prowadziła przez biatlonową strzelnicę, ulicą Kalno przez terytorium jednostki wojskowej do lasu i była łagodniejsza, dostosowana dla amatorów i dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy Mini Maratonu nie długo pedałowali po leśnych drogach i najlepsi pojawili się na mecie, pokonując 8 km za 17 min. 04 sek. W kategorii Open wśród mężczyzn pierwszy linię mety przeciął Niemenczynianin Romuald Aleksandrow. W kategorii Open kobiet zwyciężyła Wiktoria Romanowa z Niemenczyna (20 min. 35 sek.) Zespołowo pierwsze miejsce zajęli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

O godz. 12.40 grupa z 78 rowerzystów wystartowała na dystansie maratonu. Zawodnicy, pilotowani przez motocyklistę, pomknęli ulicą Kalno i przez terytorium Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa, dalej ścieżkami leśnymi, wytyczoną 29 km trasą wzdłuż rzeki Wilia poprzez wsie Krywołowże, Brataniszki, Liepiai. Dopóki maratończycy pokonywali swój dystans, odbył się start bardzo licznej grupy, prawie 230 uczestników półmaratonu, którzy także zostali serdecznie powitani przez żołnierzy Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa podczas przejazdu przez terytorium wojskowe. Trasa była w miarę pofałdowana, było dużo odcinków szybkich, ale nie zabrakło też ostrych skrętów i stromych podjazdów.  W tym roku w leśnych strumykach mocno przybyło wody, a w niektórych miejscach pojawiły się jeziorka, co sprawiło organizatorom dodatkowe kłopoty z wytyczeniem tras, zostały wytyczone nowe odcinki, ciągnące się obok Wilii, w niektórych miejscach rowerzyści jechali w kilkudziesięciu centymetrach od rzeki, a potem musieli ostro wspinać się w górę, jechać po skarpie, podziwiając spokojnie płynącą Wilię i rozlegające się za nią pejzaże z wysokości 100 metrów. W kilku miejscach rowerzyści musieli pokonać błota, strumyk, a ostatnią stromą górę, przez rowerzystów nazwaną „Ewerestem”, na oczach u widzów nie wszystkim udało się pokonać na stalowym rumaku, dlatego musieli zeskakiwać i biegnąć obok roweru. Wkrótce liderzy maratonu pokonali pierwsze 29 km i tranzytem przez startowe miasteczko wyruszyli na drugi krąg. Po 1 godz. 05 min. 20 sek. na mecie pojawili się najsilniejsi rowerzyści półmaratonu. Zwycięzcą w kategorii OPEN mężczyzn został Paweł Kościelny z Warszawy. Drugie miejsce zajął Krystian Kalinowski z Białegostoku (1 godz. 05 min. 45 sek.) Trzecie miejsce zajął Białorusin Yahor Prasviryn (1 godz. 06 min. 02 sek.). W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Greta Karasiovaite z Wilna (1.15,21). Drugie miejsce wywalczyła Kornelija Kartenyte z Żieżmariai (1.14,01), a trzecie – Agnieszka Pomian z Białgostoku  (1.20,35).

Z przedstawicieli rejonu Wileńskiego półmaraton wśród mężczyzn najszybciej pokonał Denis Owczarow z Mościszek (1.16,43), a wśród kobiet Sara Urumowa z Niemenczyna 1 godz. 42 min. 58 sek.

W maratonie w ostrej walce zwyciężył Domas Manikas z Poniewieżu, dystans pokonując za 2 godz. 11 min. 48 sek. i zaledwie o 2 sekundy wyprzedzając Wilnianina Mariusa Pinaitisa (2.11,50), a trzecie miejsce zajął Donatas Sertvytis z Kowna (2.12,05). Najlepszym z przedstawicieli rejonu Wileńskiego został Niemenczynianin Jarosław Smolski (2.34,33).

Całej imprezie sportowej towarzyszyła muzyka, która podnosiła dobry nastrój sportowcom i kibicującym. Koncert uczestnikom Maratonu „Wilia” przedstawił zespół „Jezioranka” z Pikieliszek. Z dziećmi zajęcia prowadziły i bawiły się animatorki z Polski, które przyszykowały dużo różnych atrakcji. Finiszujący na mecie mogli od razu napić się zimnej wody i poczęstować się ciasteczkami, owocami. Wszystkim smakowała kasza z kuchni polowej.

Zdobywcy 1–3 miejsc w kategorii OPEN zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi 100, 60 i 40 euro, które wręczyli radny Rejonu Wileńskiego Zygmund Żdanowicz, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmund Szot, Dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski oraz prezes Fundacji „Maratony kresowe” Mirosław Barej. W poszczególnych grupach wiekowych zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, pucharami, a najmłodsi uczestnicy medalami, które ufundował Samorząd Rejonu Wileńskiego i Fundacja „Maratony kresowe”.

Po dekoracji wśród wszystkich zawodników, którzy pokonali wybrany dystans zostały rozegrane nagrody rzeczowe.

Po zakończeniu zawodów uczestnicy dobrze odezwali się o całej organizacji imprezy, przyszykowanej trasie, oznakowaniu i miłej atmosferze. W tym roku w maratonie wzięła rekordowa liczba rowerzystów z Litwy, którzy dobrze ocenili całą organizację zawodów i ta impreza sportowa pod hasłem „Pasja – varžybos – дружба” nie zależnie od narodowości łączy ludzi. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Wielofunkcyjnych ośrodków kultury Rudominy i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.