Międzynarodowy Maraton "Wilia" pod hasłem „Pasja - Varžybos - Дружба” w Niemenczynie

Międzynarodowy Maraton "Wilia", fot. Stowarzyszenie Fotografików przy MEW/M. Dzwinel
W dniu 6 czerwca na lewobrzeżnej części miasteczka Niemenczyn było kolorowo od 300 strojów rowerzystów, którzy przybyli do Niemenczyna z Polski, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Litwy, aby wziąć udział w międzynarodowym maratonie MTB "Wilia".

MTB maraton rowerowy "Wilia" jest jednym z 15 maratonów kresowych organizowanych we wschodniej części Polski. W tym roku po raz pierwszy zawitał także na Litwę, pozwalając na sportowo zwiedzić Wileńszczyznę.

Najwięcej na zawody z zagranicy przybyło naszych rodaków z Polski, którzy już w piątek przybyli do Niemenczyna, Bezdan i Wilna. Po południu zapoznali się z trasą maratonu, a wieczorem zwiedzili Wilno. Także liczna grupa rowerzystów przyjechała z Białorusi. Mieliśmy także kilku przedstawicieli z Łotwy, Kaliningradu (Rosja) i Ukrainy.

Nie zabrakło także na starcie przedstawicieli rejonu Wileńskiego, a najliczniej uczestniczyli wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego z Mościszek i Niemenczyna. Rowerzyści w zależności od swoich możliwości fizycznych i chęci mogli wypróbować swoje siły na dystansie mini maratonu 7,3 km, półmaratonu - 30 km i maratonu - 60 km. W południe 100-osobowa grupa rowerzystów wystartowała na dystansie maratonu.

Zawodnicy, pilotowani przez motocyklistę pomknęli ulicami Vėtrungės, Vilniaus, Kalno i przez terytorium Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa, w której w obecnym czasie odbywają się szkolenia żołnierzy NATO, i pomknęła ścieżkami leśnymi, wytyczoną 30 km trasą wzdłuż rzeki Wilia poprzez wsie Krywołowże, Sakiszki, Podsakiszki.

Dopóki maratończycy pokonywali swój dystans, odbył się start bardzo licznej grupy uczestników półmaratonu, którzy także zostali serdecznie powitani przez żołnierzy Centrum Szkolenia Bojowego im. Generała A. Ramanauskasa podczas przejazdu przez terytorium wojskowe.

Trasa była w miarę pofałdowana, było dużo odcinków szybkich, ale nie zabrakło też ostrych skrętów i stromych podjazdów. W kilku miejscach rowerzyści musieli pokonać strumyk, a ostatnią stromą górę na oczach u widzów nie wszystkim udało się pokonać na stalowym rumaku, dlatego musieli zeskakiwać i biegnąć obok roweru.

Ostatni na starcie stanęli uczestnicy mini maratonu na dystansie 7,3 km. Trasa prowadziła od razu do lasu i była łagodniejsza, dostosowana dla amatorów i dzieci w wieku szkolnym. Dopóki zawodnicy byli na trasie, odbyła się dekoracja najmłodszych uczestników mikro maratonu.

Zwycięzcami w kategorii OPEN zostali Niemenczynianin Edwin Woisiatas i Oliwia Faszczewska z Białystoku. Uczestnicy mini maratonu nie długo pedałowali po leśnych drogach i najlepsi pojawili się na mecie, pokonując 7,3 km za 18 min. 45 sek. Pierwszy linię mety przeciął Białorusin Arkadij Jurczak ze Słonima, a 5 sekund ustąpił dla niego Niemenczynianin Romuald Aleksandrow.

W grupie dziewcząt zwyciężyła Katsiarina Ankhim ze Słonima (22 min. 51 sek.). Drugą na mecie była Marija Krestik z Wilna (23 min. 44 sek.), a trzecią Kamilė Jakubauskaite z Niemenczyna (24 min. 07 sek.). Wkrótce liderzy maratonu pokonali pierwsze 30 km i tranzytem przez startowe miasteczko wyruszyli na drugi krąg. Po 1 godz. 02 min. 21 sek. na mecie pojawili się najsilniejsi rowerzyści półmaratonu.

Zwycięzcą w kategorii OPEN mężczyzn został Tomas Domantas z Poniewieżu (1 god. 02 min. 21 sek.). Drugie miejsce zajął Kamil Siedlecki z Augustowa (1 godz. 02 min. 29 sek.). Na trzecim miejscu uplasował się Julian Masłowski z Białystoku. W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Klaudia Ostrowska z Suwałk (1 godz. 09 min. 57 sek.).

Drugie miejsce wywalczyła Lucyna Gorczak-Cała z Mrągowa (1 godz. 14 min. 45 sek.), a trzecie - Anna Świderska z Ełku (1 godz. 16 min. 17 sek.). Z przedstawicieli rejonu Wileńskiego półmaraton wśród mężczyzn najszybciej pokonał Arnold Lepiochin (1 godz. 12 min. 38 sek.), a wśród kobiet - Elwira Branicka (1 godz. 38 min. 34 sek.).

W maratonie w ostrej walce na ostatniej prostej zwyciężył Domas Manikas z Poniewieżu, dystans pokonując za 2 godz. 08 min. 41 sek. i zaledwie o 1 sekundę wyprzedzając Tadasa Malinauskasa z Wilna (2 godz. 08 min. 42 sek.), a trzecie miejsce zajął Martynas Utkinas z Wilna (2 godz. 09 min. 28 sek.).

W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Silvija Latozaitė z Kowna (2 godz. 20 min. 22 sek.). Drugie miejsce zajęła Kristina Noreikienė z Wilna (2 godz. 31 min. 15 sek.), a trzecią na mecie była Elżbieta Radziszewska z Białystoku (2 godz. 38 min. 06 sek.). Najlepszym z przedstawicieli rejonu Wileńskiego został Niemenczynianin Petras Jukna (2 godz. 22 min. 28 sek.).

Całej imprezie sportowej towarzyszyła muzyka, która podnosiła dobry nastrój sportowcom i kibicującym. Finiszujący na mecie mogli od razu napić się zimnej wody i poczęstować się ciasteczkami. Wszystkim smakowała kasza z kuchni polowej, przygotowanej przez kucharzy Ósmego Pułku Sił Ochotniczych Obrony Kraju Wieczorem odbył się wieczór integracyjny z koncertem, podczas którego wystąpili zespoły "Niemenczyńskie głosy", "Boho", "Black Biceps", podejmując widzów do tańca.

Zdobywcy 1-3 miejsc w kategorii OPEN zostali nagrodzeni bonami zakupowymi salonów łazienek BLU o wartości 300, 200 i 100 złotych. W poszczególnych grupach wiekowych zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, pucharami, a najmłodsi uczestnicy medalami, które ufundował Samorząd Rejonu Wileńskiego i Organizacja "Maratony kresowe".

Po dekoracji wśród wszystkich zawodników, którzy pokonali wybrany dystans zostały rozegrane cenne nagrody rzeczowe, które prywatnie ufundował Europoseł, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski. Po zakończeniu zawodów uczestnicy dobrze odezwali się o całej organizacji imprezy, przyszykowanej trasie, oznakowaniu i miłej atmosferze.

Taką opinię litewskich rowerzystów wyczytaliśmy na forum na stronie internetowej: "Organizacja 10/10, trasa 9/10 (zamęczyli te korzenie i jamy!!), muzyka, posiłek i in. OK, warto byłoby organizatorom Pucharu Litwy w MTB czegoś z tego się nauczyć".

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego, Wielofunkcyjnego ośrodka kultury w Niemenczynie, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów: Europarlamentarzysty Waldemara Tomaszewskiego, spółek "Neptūnas", "Gelsva" i "Granatas".