Medale biegaczy rejonu wileńskiego w zawodach XXXVIII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi

Karolina Sawko podczas XXXVIII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi, fot. M. Kaczanowski
11 maja 13-osobowa delegacja Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wzięła udział w XXXVIII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi. W zawodach wzięło udział ponad 350 osób z Polski, Rosji i Litwy. Zawodnicy rywalizowali na dystansach od 200 m w grupie przedszkolaków do 5000 m z podziałem na grupy wiekowe.
W przed dzień zawodów nasi sportowcy zostali bardzo ciepło przyjęci przez dyrektora Ośrodka sportu, turystyki i rekreacji w Gołdapi pana Marka Kuskowskiego. Młodzieży została zaprezentowana strefa uzdrowiskowa po niedawnej modernizacji. Przy Promenadzie Zdrojowej widnieją tężnie, potężne konstrukcje z drewna i gałęzi tarniny, które służą do zwiększania stężenia soli. Tężnie służą także jako ogromne inhalatoria w miejscach uzdrowiskowych, w mikroklimacie inhalacji, który powstaje w otoczeniu tężni jest zażywany powstały aerozol, który pozytywnie działa w profilaktyce i leczeniu różnych schorowań oraz w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. Następnie sportowcom zaoferowano spędzenie seansu uzdrowiskowego w grocie solnej. Grota solna znajdująca się w dzielnicy uzdrowiskowej, wewnątrz Pijalni wód mineralnych oraz leczniczych. 45-minutowy seans w grocie organizmowi dostarcza dawkę jodu tyle co dwutygodniowy pobyt nad morzem. Taki więc wypad na tężnie oraz do groty solnej miał bardzo dobre miejsce i czas - sportowcy mogli odpocząć po dość długiej podróży i zregenerować się przed ważnym startem.

W dzień zawodów od rana w centrum miasta wrzała praca i przygotowywanie się do rozpoczęcia pięknej imprezy sportowej. Podczas ceremonii otwarcia XXXVIII Biegu Zwycięstwa najlepsi lekkoatleci Gołdapi złożyli wieńce przy pomniku Zwycięstwa II Wojny Światowej. Bieg Zwycięstwa poprzedziły zawody sztafet 5x600 m. Honoru rejonu wileńskiego broniły dziewczęta w grupie szkół gimnazjalnych i chłopcy w grupie szkół ponadgimnazjalnych. Nasza sztafeta dziewcząt w składzie Emilia Siawro (Mościszki), Agata Pozlewicz ( Mościszki), Aneta Jacukiewicz (Jęczmieniszki), Aneta Ilgiewicz (Niemenczyn) i Karolina Sawko (Podbrzezie) zajęły I miejsce w biegu 5x600 m z czasem 10 min. 43 sek. Sztafeta chłopców w składzie Dariusz Zabieło (Jęczmieniszki), Dariusz Czernigowski (Podbrzezie), Robert Bartusewicz (Podbrzezie), Arnold Lepiochin (Jęczmieniszki), Szarunas Jukna (Niemenczyn), od stratu była na prowadzeniu i z 45-sekundową przewagą pierwsza przekroczyła linię mety, dystans pokonując za 8 min. 59 sek.

Po biegach sztafetowych rozpoczęły się biegi w poszczególnych grupach wiekowych. Pierwszym z przedstwicieli rejonu wileńskiego na starcie 600 m stanął najmłodszy nasz zawodnik Daniel Kisiel. W grupie chłopców 2003-2004 r. ur. Daniel dystans pokonał za 2 min. 19 sek. i zajął 8 miejsce. Następnie na starcie 1000 m stanęła Emilia Siawro w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. Emilia zamieszała się na starcie i na pierwszych metrach dystansu była na 9 pozycji. Podczas podbiegu mocnym biegiem nadrobiła stratę, a za 100 m do mety biegła już na 3 miejscu. Emilia dystans pokonała za 3 min. 49 sek. w tej samej grupie wiekowej wśród chłopców Dariusz Zabieło także zajął 3 miejsce, pokonując dystans 1000 m za 3 min. 31 sek. Następnie na starcie stanęły Karolina Sawko, Agata Pozlewicz i Aneta Jacukiewicz (1998-2000 r. ur.). Dziewczęta musiały pokonać 1000 m. w tej grupie liczyliśmy na zwycięstwo i dziewczęta nas nie zawiodły. Karolina i Aneta po pokonaniu 300 metrów dystansu były na prowadzeniu. Na półmetku dystansu Aneta Jacukiewicz zwiększyła tempo biegu i odbiegła od Karoliny i zachowała przewagę do mety. Aneta Jacukiewicz zwyciężyła z wynikiem 3 min. 26 sek., a Karolina Sawko dystans pokonała za 3 min. 34 sek. i zdobyła srebrny medal. Agata Pozlewicz na mecie była piąta z czasem 3 min. 44 sek. Chłopcy 1998-2000 r. ur. do pokonania także mieli 1000 m. tu na starcie stanęli dwaj przedstawiciele rejonu Wileńskiego Dariusz Czernigowski i Robert Bartusewicz. Dariusz Czernigowski 1000 metrów pokonał za 2 min. 55 sek. i zdobył srebrny medal, ustępując 8 sek. dla Mateusza Wielgusa z Gołdapi. Robert Bartusewicz na mecie był ósmy. W kolejnej grupie wiekowej chłopców 1995-1997 r. ur. mieliśmy także dwóch biegaczy – Arnolda Lepiochina i Szarunasa Juknę. Chłopcy rywalizowali na dystansie 2500 metrów. Po pokonaniu pierwszej połowy dystansu na prowadzeniu był Szarunas Jukna, Arnold biegł w drugiej grupie w 8 sek. od prowadzącego Szarunasa. Po pokonaniu kolejnych 1000 metrów Szarunas pierwszy przeciął linię mety, pokonując 2500 metrów za 8 min. 32 sek. Na ostatnich 150 m dystansu rozegrała się ostra walka o 2 miejsce między Arnoldem Lepiochinem i Adamem Drabykiem z Węgorzewa. Adam w tym sprincie okazał się lepszym i na mecie był drugi z czasem 8 min. 58 sek. Arnold Lepiochin dystans pokonał za 9 min. i zajął 3 miejsce.

Biegiem głównym na 5 kilometrów i biegiem VIP na 2,5 kilometry zakończyła się rywalizacja XXXVIII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi. W głównym biegu na 5 km startowali Jerzy Lewko i Witautas Grażis. Po pokonaniu 2 kilometrów Witautas Grażis biegł na 3 miejscu, Jerzy Lewko zajmował 12 pozycję. Na półmetku dystansu Witautas Grażis przepuścił jednego z rywali i zajmował 4 miejsce. Jerzy Lewko biegł na 15 pozycji. Ostatnie 3 km do mety nie przyniosły większych zmian. Witautas Grażis dystans 5 km pokonał za 17 min. 26 sek. w kategorii OPEN zajmując 4 miejsce i 1 miejsce w kategorii 40 lat i starsi. Jerzy Lewko zajął 20 miejsce w kategorii w kategorii OPEN i 7 miejsce w kategorii M3, pokonując dystans za 21 min. 11 sek.

Zawodnicy zostali nagrodzenie dyplomami za 4-6 miejsce, medalami, pucharami, nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi za zajęcie 1-3 miejsca. Nagrodzenia dokonali Jacek Morzy – wiceburmistrz Gołdapi, Ryszard Wrzosek – przewodniczący komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Gołdapi. Marian Mioduszewski – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Anna Rawinis – sekretarz Powiatu Gołdapskiego.

Po zakończeniu biegów naszą ekipę czekała jeszcze jedna niespodzianka przyszykowana przez pana Marka Kuskowskiego – wypad na pływalnię. Niesamowicie dużą radość sprawiła ta propozycja naszym biegaczom. Każdy znalazł czym się zająć, ktoś szalał na zjeżdżalniach, ktoś pływał, a niektórzy po prostu się relaksowali w jakuzy. Po takim relaksie podróż powrotna do domu nie wydawała się długa i męcząca.

W imieniu sportowców i własnym dziękujemy dyrektorowi OSiR Markowi Kuskowskiemu za zaproszenie, ciepłe przyjęcie podczas zawodów oraz relaksu ekipy z Rejonu Wileńskiego na pływalni.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja Wilnoteki nie ponosi odpowiedzialności za treści artykułów nadesłanych.