Medale biatlonistów rejonu wileńskiego na letnich biatlonowych mistrzostwach Litwy w Ignalinie

Podczas Mistrzostw Litwy w Biatlonie, fot. Archiwum M. Kaczanowskiego
W piątek i sobotę w Ignalinie najsilniejsi biatloniści Litwy walczyli o medale mistrzostw Litwy w biatlonie. W piątek odbyły się zmagania w sprincie biegiem na dystancji od 2,4 do 4 kilometrów, a w sobotę w sprincie na nartorolkach na dystansie od 4 do 10 kilometrów.
W mistrzostwach dobrze wystąpili przedstawiciele rejonu wileńskiego zdobywając 8 medali z nich 4 złote. W pierwszym dniu zawodów mężczyźni i juniorzy rywalizowali w krosie na dystansie 5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie z każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 80m długości. Najlepszy nasz biatlonista Karol Dąbrowski dobrze biegł ale strzelając leżąc i stojąc pudłował po dwa razy i na mecie finiszował drugi pokonując trasę za 19min 47sek. Jerzy Lewko był jednym najcelniej strzelającym biatlonistą na strzelnicy, popełnił tylko dwa błędy ale nie był tak szybki i na mecie zajął 5 miejsce z czasem 22min. 58sek. Szarunas Jukna na pierwszym strzelaniu leżąc mylił się 3 razy, na strzelaniu stojąc zarobił jeszcze 2 karne kręgi ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji na mecie zajął 1miejsce w grupie junior i 3 wśród dorosłych z czasem 20min. 53 sek. Radosław Aleksandrow zajął 1 miejsce w grupie junior młodszy, na dystansie 4km. Radosław na pierwszym strzelaniu zarobił 2 karne karne kręgi ale szybko bieg po trasie i objął prowadzenie. 3 Błędy popełnione przez Radosława Aleksandrowa strzelając stojąc nie przeszkodziły na mecie finiszować z najlepszym czasem. Radosław zajął 1 miejsce z czasem 17 min 46 sek. Arnold Lepiochin na strzelaniu pudłował 8 razy, ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji na mecie zajął 4 miejsce pokonując dystans za 19 min 46 sek. Tomasz Bickiewicz miał 6 karnych kręgów, 4 km pokonał za 22min. 01sek. i zajął 11 miejsce. Ernest Lepiochin za naruszenia prawideł został zdyskwalifikowany. Robert Ciura w grupie chłopców 1998-1999 r.ur., na dystansie 3 km zajął 6 miejsce z czasem 15 min. 59 sek. Dobrze wystąpiła w tej grupie wiekowej wśród dziewcząt Elwira Branicka zajmując 3 miejsce na dystansie 2,4 km. Elwira pokonała trasę za 17min. 25sek. Agata Pozlewicz w grupie dziewcząt 2000 r.ur. i młodsze zajęła 4 miejsce pokonując 2,4 km. za 18 min.27sek. W tej grupie wiekowej wśród chłopców Rafal Staniul zajął 7 miejsce pokonując 2,4 km za 16min.51sek.

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie na nartorolkach. Dorośli i juniorzy mieli do pokonania 10 km. ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał musieli pokonać karny krąg długości 150m. Karo Dąbrowski bardzo dobrze rozpoczął zmagania. Bezbłędnie wykonał pierwsze strzelanie z pozycji leżąc i objął prowadzenie z 38 sekundową przewagą nad Tomasem Kaukenasem z Ignaliny. Na strzelaniu stojąc Karol popełnił 2 błędy, szybko pokonał karne kręgi i na ostatnie 3 km do mety wyjechał na pierwszej pozycji, którą zachował na mecie zwyciężając z 27 sek. przewagą. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 26min. 23sek. Szarunas Jukna w grupie junior tez miał do pokonania 10 km. Szarunas dobrze jechał na nartorolkach na strzelaniu leżąc pudłował tylko raz i pierwszy wyjechał na kolejne 3 km dystansu. Strzelając stojąc Sarunas trafił do 4 tarcz z 5 możliwych i po pokonaniu dodatkowych 150m. liderem wyruszył na ostatni krąg 3km do mety. Sarunas Jukna dystans pokonał za 31min. 19sek. i zajął 1 miejsce. Juniorzy młodsi mieli do pokonania 7,5 km. Radosław Aleksandrow dobrze jechał na nartorolkach, ale 6 błędów popełnianych na strzelnicy nie pozwoliły stanąć na podium. Radosław zajął 5 miejsce z czasem 22min. 16sek. Arnold Lepiochin 7,5km. pokonał za 22 min.54sek (8 k.k.) i zajął 8 miejsce. Robert Ciura zajął 4 miejsce w grupie chłopców 1998-1999 r.ur. Robert 6 km pokonał za 23min. 38sek.(7 k.kr.) Dobrze w tej grupie wiekowej dziewcząt wystąpiła Elwira Branicka stając na podium. Elwira chociaż i maila urazy na ciele po kolizji z przedstawicielką Ignaliny podczas zawodów, dzielnie walczyła na trasie i zajęła 3 miejsce pokonując 5 km. za 27min. 56sek. (8k.kr.) Agata Pozlewicz także zajęła 3 miejsce w grupie dziewcząt 2000 r.ur. i młodsze. Agata 4 km pokonała za 13min. 20sek.

Analizując wyniki naszych sportowców widać, ze są silni w krosie i jeździe na nartorolkach, lecz bardzo dużo robią błędów strzelając co jest skutkiem braku naboi i strzelnicy dla prowadzenia treningów w strzelaniu. Mam wielką nadzieję, że może już w tym roku uda się wybudować strzelnice w Niemenczynie i nasze wyniki będą jeszcze lepsze. Gratulujemy naszym medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.