Litwa koszykarskim wicemistrzem Europy!

Wicemistrzowie Europy - Litwa, fot. Eurobasket2013.org
Nie było powtórki z 2003 r., gdy Litwini po raz trzeci w historii zdobyli złoto mistrzów Europy. W finałowym starciu Litwa przegrała z Francją 80:66 i po raz drugi zdobyła srebrne medale (w 1995 r. litewski "dream team" ustąpił w finale Jugosławii). Tydzień wcześniej litewscy koszykarze pokonali Francuzów w II fazie grupowej i do walki o finał Litwini startowali z wyższej pozycji. Uskrzydleni zwycięstwem nad Hiszpanią w półfinale wicemistrzowie Europy, z Tonym Parkerem na czele, zrewanżowali się, nokautując rywali już pod koniec pierwszej połowy i utrzymali 14-punktową przewagę do końca meczu, zdobywając po raz pierwszy w historii złoto dla Francji.
Mecz finałowy nie obfitował w takie emocje, jak półfinał Hiszpania-Francja, gdy aktualni mistrzowie, a do wczoraj - wicemistrzowie Europy, Francuzi w dogrywce wyrwali zwycięstwo i tytuł mistrzów Hiszpanom. Litwini w drodze do finału dość pewnie pokonali Włochów oraz Chorwatów i także mieli duży apetyt na kolejne złoto po dziesięciu latach.

Pierwsza kwarta była dość wyrównana, podobnie jak w poprzednim meczu z Francuzami Litwini nawet nieźle blokowali Tony'ego Parkera, jednak w obronie nie byli już tak dobrzy, jak w poprzednich meczach. Przegrywali większość pojedynków pod koszem, zarówno rywali, jak i własnym, zaś wobec szturmu francuskiej drużyny pod koniec drugiej kwarty litewscy koszykarze okazali się wręcz bezradni.

W drugiej połowie gra ponownie się wyrównała, ale to Francuzi kontrolowali sytuację, zaś opanowanym zwykle Litwinom zaczęły puszczać nerwy i przewaga Francji bywała nawet ponad 20-punktowa. Litwa szukała sposobu na perfekcyjnie grający zespół francuski, ale wciąż nie udawało się odrobić strat ani powstrzymać rywala.

Z żalem oglądali ten mecz Hiszpanie, którzy wcześniej gładko pokonali Chorwatów w małym finale. Ubolewali, że do spotkania z Francuzami doszło już w półfinale i nie udało się, jak dwa lata temu w Kownie, pokonać zespołu Tony'ego Parkera. Dla Litwinów srebro także jest dużym osiągnięciem - w dwóch poprzednich mistrzostwach Europy (na Litwie '2011 i w Polsce '2009) litewska drużyna nie osiągała nawet półfinału, chociaż w 2010 r. w Turcji zdobyła brąz na mistrzostwach świata!

Na podstawie: Inf.wł.