Imponujące zwycięstwo litewskich wioślarzy

Litewscy wioślarze D. Jančionis i A. Adomavičius, fot. worldrowing.com
W niedzielę w Austrii dobiegły końca Mistrzostwa Świata Juniorów (do 23 lat) w Wioślarstwie, gdzie złote medale zdobyli reprezentanci Litwy - Dominykas Jančionis i Aurimas Adomavičius.
Litwini w regatach wioślarskich w kategorii łodzi dwuosobowych finiszowali pierwsi, pokonując dwukilometrowy dystans w ciągu 6 min. 26,39 sek. Litwini o 3 sekundy wyprzedzili Czechów: M. Ploczekui i J. Andrle, którzy w regatach zdobyli srebro. Brązowy medal uzyskali reprezentanci Hiszpanii - Pau Franquet Monfort i Ruben Padilla Camara, którym zabrakło zaledwie 34 milisekund, aby wyprzedzić Czechów.

Zwycięstwo nie było łatwe. W finale udział wzięło 17 załóg. Przez większość trasy Czesi minimalnie wyprzedzali Litwinów. W ciągu ostatnich 500 metrów D. Jančionis i A. Adomavičius wyprzedzili reprezentantów Czech o sekundę, co pozwoliło Litwinom na utrzymanie pozycji liderów aż do końca wyścigów.

W niedzielę, jako ostatni reprezentant Litwy na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Wioślarstwie startował Rolandas Maščinskas. Litewski sportowiec w ciągu pierwszych 500 metrów w regatach łodzi jednoosobowych zajmował trzecią pozycję, jednak potem spadł na piątą i nią ukończył wyścig. Dwukilometrową trasę pokonał w 7 min. 1,13 sek., od złotego medalu dzieliło go 8,19 sek.

Pierwsze miejsce zdobył reprezentant Niemiec - Hubert Trzybinski, srebro uzyskał przedstawiciel Belgii - Hannes Obreno, brąz dla Włoch zdobył Francesco Cardaioli.

Na podstawie: sportas.lt, 15min.lt