II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym oraz spotkanie Karola Dąbrowskiego, uczestnika Olimpijskich Zimowych Igrzysk w Pekinie.

16 lutego dzień Niepodległości Litwy miłośnicy sportów zimowych mieli możliwość spędzić na sportowo. Na biatlonowej strzelnicy w Niemenczynie odbyły się II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym oraz Mistrzostwa rejonu Wileńskiego.

Mistrzostwami zakończył się 3 dniowy maraton zawodów w Niemenczynie, 14- 15 na strzelnicy odbyły się zawody pucharu Litwy w biatlonie. W środę ponad 40 narciarzy z Wileńszczyzny stanęło na starcie 1; 2; 3; 4 i 5 km w poszczególnych grupach wiekowych wśród dzieci i dorosłych. Chociaż śniegu w tym roku trochę nasypało i miłośnicy narciarstwa mieli możliwość przyszykować się fizycznie do zawodów i sprawdzić swoje możliwości przed VX Światowymi Zimowymi Igrzyskami Polonijnymi, które odbędą się 27 lutego- 3 marca w Wiśle- frekwencja była nie tak wysoka. Pogoda dopisała i sprawiła przyjemność nie tylko startującym, ale i kibicującym, których było nie mało.

Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 7 letni Robert Boban, a najstarszą multimedalistka Igrzysk Polonijnych Jadwiga Juniewicz, która zwyciężyła na dystancji 2 km z wynikiem 6 min. 46 sek. W kategorii do lat 12 zwyciężyła Nika Kunczina 1 km pokonując za 2 min. 53 sek. i Maksim Kunczin z wynikiem 3 min. 05 sek. Milena Bernatowicz 2 km pokonała za 5 min. 35 sek. i stanęła na najwyższym schodku podium. Łukasz Mincewicz zwyciężył na dystancji 3 km z wynikiem 7 min. 46 sek. Emilia Mincewicz 3 km pokonała za 8 min. 02 sek. i zajęła 1 miejsce. Daniel Buchowski 4 km pokonał za 9 min. 06 sek. i był nie do pokonania przez rywali. Karolina Banel 3 km pokonała za 9 min. 23 sek. zajmując 1 miejsce. W kategorii zawodowców dystans 5 km najszybciej pokonał Rusłan Małachow z wynikiem 11 min. 20 sek. W grupie 40 latków wicemer rejonu wileńskiego Robert Komarowski zajął 2 miejsce na dystancji 4 km ustępując dla Władasa Szidłauskasa, który dystans pokonał za 10 min. 35 sek. W kategorii 45 + zwyciężył Wieczesław Kunczin potrzebując na pokonanie 4 km 11 min. 15 sek.

Po finiszu ostatniego zawodnika odbyła się dekoracja zwycięzców medalami, nagrodami rzeczowymi, które zostały finansowane przez samorząd rejonu Wileńskiego i pucharami od klubu sportowego miasta Niemenczyna ,,Nempolis” nagrody wręczyli wicemer rejonu wileńskiego Robert Komarowski i dyrektor szkoły sportowej rejonu wileńskiego Marian Kaczanowski.

Drugim znaczącym akcentem tego dnia był powrót biatlonisty Karola Dąbrowskiego z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Wieczorem o 18:15 samolot z 4 olimpijczykami: Karolem Dąbrowskim, Tomasem Kaukenasem, Vytautasem Strolią i Gabrielią Lescinskaitie wylądował w Wilnie. Wspólnie z wicemerem i młodzieżą wybraliśmy się do Wilna spotkać Niemenczynianina pierwszego Polaka z Wileńszczyzny- uczestnika Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wśród wielu spotykających wyróżniała się fan grupa spotykająca Karola Dąbrowskiego przyciągająca 2 metrowym plakatem ,,Niemenczyn wita Karola”. Po pojawieniu się Olimpijczyków spotykające witali głośnym „Lietuva, Lietuva” i „Sveikiname”. Na twarzach olimpijczyków widzieliśmy zadowolenie, że ich wyniki zostały docenione, chociaż nie wszystkie ambicje zostały spełnione.
Podziękowaliśmy Karolowi za pozytywne emocje i historyczny wynik w biegu sztafet, młodzież wręczyła kwiaty, zrobiliśmy wspólne zdjęcie.