Dobry start Karola Dąbrowskiego na zakończenie sezonu w szwedzkim Boden

Karol Dąbrowski, fot. archiwum Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego
W środę, 25 marca, najlepsi wojskowi biatloniści świata startowali w Igrzyskach wojskowych, które odbyły się w Szwecji. W pierwszym dniu biatloniści rywalizowali w sprincie na 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg długości 150 m. W drugim dniu odbyły się biegi sztafetowe. Honoru Litwy bronili niemenczynianin Karol Dąbrowski i Tomas Kaukenas z Ignaliny.

Karol dobrze ślizgnął pierwsze 3,3 km i na strzelanie leżąc przyjechał 7, tracąc do lidera 18 sek. Porywisty wiatr przeszkodził celnie wykonać strzelanie leżąc i Karol popełnił dwa błędy. Po pokonaniu dodatkowych 300 metrów dystansu na kolejny krąg wyślizgnął na 39 pozycji ze stratą 1 min. 13 sek. Na drugim strzelaniu stojąc Karol jeden raz nie trafił do tarczy, musiał pokonać dodatkowo 150 m. Przed ostatnim kręgiem do mety Karol zajmował 20 miejsce, tracąc do lidera 1 min. 37 sek. Polak z Niemenczyna szybko pokonał ostatnie 3,3 km dystansu i finiszował 21., pokonując 10 km za 25 min. 22 sek. Tomas Kaukenas zajął 16 miejsce z czasem 25 min. 02 sek. (3 k. kr.) Zwyciężył Francuz Simon Furkade (23 min. 31 sek.) Polak Krzysztof Pływaczyk zajął 16 miejsce z czasem 24 min. 58 sek. (0 k. kr.) Wśród kobiet zwyciężyła Polka Krystyna Guzik pokonując 7,5 km za 21 min. 58 sek.

W biegach sztafetowych wojskowi z Litwy nie startowali. Startem w Boden Karol Dąbrowski zakończył sezon zimowy i teraz ma miesięczne wakacje dla wypoczynku, leczenia zdrowotnych problemów i regeneracji sił. Podsumowując osiągnięte wyniki, cały sezonu nie można zaliczyć do udanych, chociaż zaplanowane 20 miejsce na Mistrzostwach Europy zostało wykonane. Celność strzelania 82 % klasyfikuje Karola w gronie najlepszych biatlonistów świata i jedynie nie było postępu w szybkości na dystansie, której brakowało dla zajęcia miejsca w czołówce świata i trafienia do grona TOP 60. Ból w plecach ostatnie dwa miesiące także nie pozwoliła Karolowi wykazać się z najlepszej strony na Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Finlandii.

Podsumowując wyniki biatlonistów Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, nie zważając na bezśnieżną zimę, sezon można zaliczyć do udanego – wywalczono tytuły mistrzów Litwy w biatlonie oraz medale różnych wartości na republikańskich zawodach, Elwira Branicka reprezentowała Litwę na Europejskim Młodzieżowym Festiwalu Olimpijskim w Austrii i Lichtenszteinie. Radosław Aleksandrow na Mistrzostwach Europy w Estonii, a Szarunas Jukna dobrze startował na Biatlonowym Pucharze Europy, razem z Karolem startował w sztafecie na Biatlonowym Pucharze Świata. Niebawem do tego sukcesu dołączyli się nasi sponsorzy, portal informacyjny www.L24.lt, który sfinansował nabycie najwyższej jakości nart dla Karola Dąbrowskiego i biatlonistów Szkoły Sportowej oraz Wydział Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego za finansową pomoc w nabyciu sprzętu niezbędnego dla treningów i zawodów sportowcom szkoły w poszczególnych dyscyplinach sportowych.