Deszcz medali dla Wilna na igrzyskach polonijnych

Jerzy Lewko podczas wyścigów MTB w Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Kielcach, fot. Archiwum J. Lewko
Odbywające się już po raz szesnasty Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w tym roku ożywiły Kielce. Mimo że do końca zawodów pozostały dwa dni, delegacja Polaków z Wileńszczyzny, która między innymi jest najliczniejsza na tegorocznych igrzyskach, zdobyła już sporo medali. Ogółem w 18 dyscyplinach sportowych rywalizuje 1100 zawodników z całego świata, wśród nich - 250 reprezentantów Litwy.
Do tej pory litewscy Polacy wywalczyli 87 medali: 28 złotych, 32 srebrne i 27 brązowych.  Rywalizowali w takich dyscyplinach sportowych, jak badminton, brydż, kolarstwo, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, nordic walking, piłka nożna, siatkówka, siatkówka plażowa, piłka ręczna, pool bilard, ringo, szachy, tenis stołowy, tenis ziemny i turniej rodzinny.

W tegorocznych Światowych Letnich Igrzyskach w Kielcach przedstawiciele Litwy najlepiej wypadli w koszykówce - do półfinałów awansowały wyłącznie drużyny z Wileńszczyzny: ZPL (Związek Polaków na Litwie), KS Polonia Wilno, Polonus Troki i Soleczniki.

Zawodnicy z Litwy osiągnęli dobre wyniki także w badmintonie. Brązowe medale zdobyli: Artur Danielas, Arnold Kotkov, Dmitry Biżujewski i Romuald Grudziński. Na szczególne gratulacje zasługuje Jarosław Klimaszewski, który zdobył srebro, oraz Andrzej Łosionok, który w badmintonie zdobył złoto.

W turnieju siatkówki mężczyzn brązowy medal zdobyła drużyna ZKS "Polonia". Kobiety w siatkówce okazały się lepsze: drużyna KS "Polonia" Wilno zdobyła srebro. W siatkówce plażowej natomiast pierwsze i drugie miejsce zdobyły także zawodniczki z Litwy - złoto wywalczyły Anna Gulbinowicz i Elena Jeremiejewa, srebro przypadło Małgorzacie Sośnie i Ilonie Dacewicz. Gratulujemy również drużynie TG "Sokół" z Solecznik, która w piłce ręcznej zdobyła pierwsze miejsce!

W klasyfikacji medalowej Litwa plasuje się obecnie na czwartej pozycji - liderem jest Kanada, a kanadyjscy Polacy mają na swoim koncie aż 41 złotych medali! Czechy mają ich 31, podobnie jak Niemcy, jednak rodacy z Zaolzia mają w sumie aż 105 "krążków", w tym 45 srebrnych! Polacy z Litwy zdobyli o połowę więcej medali niż rodacy z Niemiec, jednak mają o 3 "złota" mniej, przez co są (miejmy nadzieję, na razie!) poza podium medalowym...

Igrzyska potrwają do 10 sierpnia. Uczestników czeka jeszcze wiele rywalizacji, między innymi w następujących dziedzinach: łucznictwo, nordic walking, pool bilard, szachy, tenis stołowy i ziemny. O wszystkich wynikach poinformujemy po zakończeniu Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Kielcach.