8 złotych medali biatlonistów z Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Ignalinie

Najlepsi biatloniści Litwy 25-27 września w biatlonowym centrum Ignaliny walczyli o tytuły mistrza Litwy w biatlonie.

W pierwszym dniu mistrzostw biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansach 3; 6 oraz 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. Wśród 50 startujących biatlonistów była także 11-osobowa reprezentacja Rejonu Wileńskiego. Pierwszymi na starcie 3 km w grupie biatlonistów 2006-2007 r. ur. stanęli Emilia Mincewicz, Milena Bernatowicz, Miła Sienkiewicz, Daniel Buchowski, Łukasz Mincewicz i Witold Bystrycki. Milena Bernatowicz dobrze jechała na nartorolkach, na dwóch strzelaniach popełniła 4 błędy i na mecie zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie, pokonując 3 km za 11 min. 57 sek. Miła Sienkiewicz bardzo szybko jechała na nartorolkach, ale nie najlepiej radziła na strzelnicy, popełniając aż 8 błędów i zarabiając 2 min. 40 sek. karnych, które zostały doliczone do czasu pokonania dystansu. Miła zajęła 2 miejsce, ustępując dla Mileny zaledwie 3 sek. Emilia Mincewicz zajęła 5 miejsce z czasem 12 min. 46 sek. Daniel Buchowski szybko jechał na nartorolkach, na pierwszym strzelaniu popełnił 2 błędy i wyszedł na prowadzenie, na drugim strzelaniu ostatnim strzałem nie trafił do tarczy i umocnił się na prowadzeniu, szybko pokonał ostatni krąg do mety i zwyciężył. Daniel Buchowski dystans pokonał za 9 min. 54 sek., zdobywając swój pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Litwy w biatlonie. Nie powiodło się Witoldowi Bystryckiemu, którego od brązowego medalu dzieliło zaledwie 0,6 sek. Witold na strzelnicy pomylił się 4 razy, na pokonanie 3 km potrzebując 11 min. 54 sek. Łukasz Mincewicz dystans pokonał za 13 min. 18 sek. i zajął 6 miejsce.

W sobotę biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego na dystansach od 4 do 12,5 km. Miła Sienkiewicz, Milena Bernatowicz i Emilia Mincewicz miały do pokonania 4 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Miła od samego startu wyszła na prowadzenie i prowadziła z dużą przewagą, ale na ostatnim strzelaniu popełniła 5 błędów i na mecie zajęła 2 miejsce, pokonując dystans za 16 min. 38 sek. Milena Bernatowicz najlepiej z wszystkich startujących radziła na strzelnicy, pudłując po razie podczas każdej wizyty na strzelnicy i na mecie zajęła 1 miejsce, pokonując dystans za 15 min.18 sek. Emilia Mincewicz upadła na ostrym skręcie i na strzelnicy pudłowała 9 razy, dystans pokonała za 18 min. 30 sek. i zajęła 5 miejsce.

Daniel Buchowski, Witold Bystrycki i Łukasz Mincewicz także mieli do pokonania 4 km. Daniel najszybciej pokonał dystans, na trzech strzelaniach pomylił się 8 razy i na mecie zajął 1 miejsce, zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Daniel Buchowski na pokonanie 4 km potrzebował 14 min. 25 sek. Witold Bystrycki z drugiej próby wspiął się na podium, zajmując 3 miejsce i zdobywając medal brązowy. Witold na strzelaniu pomylił się 7 razy, dystans pokonał za 15 min. 24 sek.

Następnie do startu stanęli seniorzy i juniorzy na dystansie 12,5 km oraz seniorki i juniorki na dystansie 10 km. Sara Urumowa szybko pokonała 2 km. Na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 2 błędy i zajmowała 1 miejsce, na drugim strzelaniu leżąc także pudłowała 2 razy i prowadziła. Dwa następnych strzelania stojąc wykonała bezbłędnie, zwiększając przewagę nad rywalkami. Sara Urumowa 10 km pokonała za 41 min. 35 sek. i zajęła 1 miejsce w grupie juniorek i 2 wśród seniorek. Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow mieli do pokonania 12,5 km. Nikita nie był w najlepszej fizycznej kondycji, nie najszybciej jechał na nartorolkach, na 4 strzelaniach popełnił 4 błędy i na mecie zajął 3 miejsce, pokonując 12,5 km za 43 min. 58 sek. Romuald Aleksandrow na strzelaniu popełnił 11 błędów, dystans pokonał za 47 min. 55 sek. i zajął 4 miejsce. Najsilniejszy biatlonista Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski od samego startu był na prowadzeniu. Na pierwszym strzelaniu leżąc pomylił się raz i prowadził. Na drugim strzelaniu leżąc także popełnił jeden błąd i zachował prowadzenie. Trzecie strzelanie stojąc Karol wykonał bezbłędnie i wzmocnił się na prowadzeniu. Na ostatnim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i musiał pokonać dodatkowo 300 m dystansu, ale to nie przeszkodziło utrzymać prowadzenie. Karol Dąbrowski szybko pokonał ostatnie 2,5 km i zwyciężył, zdobywając złoty medal z wynikiem 38 min. 01 sek. Tomas Kaukenas zajął drugie miejsce z czasem 38 min.36 sek. Weterani startowali na dystansie 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Marian Kaczanowski na 4 strzelaniach popełnił 10 błędów, ale bardzo szybko jechał na nartorolkach i zajął 1 miejsce w kategorii S-3 i uzyskał drugi wynik wśród wszystkich weteranów od lat 40. M. Kaczanowski 7,5 km pokonał za 26 min. 56 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Karol Dąbrowski szybko pokonał pierwsze 3,3 km do strzelania leżąc, które wykonał bezbłędnie, nie zważając na porywisty wiatr i objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc Karol popełnił jeden błąd, ale wiatr nie był łaskawy i dla drugich biatlonistów, którzy także pudłowali po kilka razy, co pozwoliło zwiększyć przewagę. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji Niemenczynianin na ostatnim 3,3 km kręgu jeszcze bardziej powiększył przewagę i na mecie zajął 1 miejsce, zdobywając tytuł absolutnego mistrza Litwy w letnim biatlonie i drugi złoty medal. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 24 min. 49 sek.

Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow także mieli do pokonania 10 km. Nikita i Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc pudłowali po razie i zajmowali: Nikita – 2, a Romuald – 4 miejsca. Na strzelaniu stojąc Nikita popełnił dwa błędy i na ostatnie 3,3 km wyjechał na 3 pozycji z 10-sekundową przewagą nad Romualdem, który na strzelaniu stojąc pudłował tylko raz. Romuald na ostatnim kręgu jechał bardzo szybko, odrobił stratę i na mecie zajął 3 miejsce, zdobywając brązowy medal. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 28 min. 45 sek. Nikita Romanow na pokonanie dystansu potrzebował 28 min. 50 sek. i zajął 4 miejsce. Sara Urumowa miała do pokonania 6 km. Sara na strzelnicy nie poradziła z porywistym wiatrem, po 3 razy pudłując na strzelaniu leżąc i stojąc, ale szybko jechała na nartorolkach i zajęła 1 miejsce w grupie juniorek i 2 wśród seniorek.

Ogółem biatloniści Rejonu Wileńskiego zdobyli 13 medali, w tym 8 złotych, biatloniści z Wilna zdobyli – 5, Onikszt – 3, Ignaliny i Wisagini po 2 złote medale.

Gratulujemy zwycięzcom i medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.