31. miejsce Nikity Romanowa na Młodzieżowych Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Estonii

25 lutego w estońskim mieście Otepaa rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w biatlonie, które potrwają do 4 marca. W zawodach Mistrzostw Świata wzięli udział wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, biatloniści Wiktoria i Nikita Romanowowie.

25 lutego na biatlonowym stadionie Tehvandi odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata. Wieczorem przy sztucznym oświetleniu na strzelnicy przedstawiciele 35 państw świata, 200 biatlonistów i 179 biatlonistek z flagami państw przemaszerowali przed trybuną kibiców, organizatorów i gości Mistrzostw, zajmując miejsce w sektorze dla uczestników. Następnie uczestnicy Mistrzostw zostali powitani przez przedstawicieli władz miasta, Międzynarodowej Federacji Biatlonu i organizatorów. W mroźny wieczór sportowców do tańca podrywała rytmiczna muzyka i piosenki w wykonaniu zespołu Centrum Kultury miasta Voru. Na zakończenie otwarcia ciemne i mroźne niebo Otepaa upiększyły fajerwerki.

W pierwszym dniu Mistrzostw, 26 lutego biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 45 karnych sekund. W zawodach dobrze wystąpił przedstawiciel Rejonu Wileńskiego Nikita Romanow, zajmując 31 miejsce. Nikita startował z numerem 44, szybko pokonał pierwsze 25 km, ale na strzelaniu leżąc drugim i czwartym strzałem nie trafił do tarcz i zarobił 1 min. 30 sek. karnych i zajmował 72 miejsce. Na drugim strzelaniu stojąc ostatnie dwa strzały były „w mleko” i jeszcze 1 min. 30 sek. zostali doliczone do czasu Nikity. Na trzecim strzelaniu leżąc nasz biatlonista trafił do wszystkich tarcz i już ślizgnął na 53 pozycji. Nikita Romanow z każdym kilometrem szybciej ślizgnął na podbiegach, ostatnie strzelanie stojąc wykonał szybko i bezbłędnie i na ostatnie 2,5 km do mety wyślizgnął na 38 pozycji. Ostatnie okrążenie Nikita Romanow pokonał bardzo szybko „jak rakieta”, uzyskując szósty czas pokonania 2,5 km, co pozwoliło Nikicie podnieść się na 7 pozycji w górę i na mecie zająć 31 miejsce. Nikita Romanow 12,5 km pokonał za 42 min. 29 sek. Pozostali biatloniści z Litwy zajęli dalsze miejsca: Nikita Fomin z Wisagini finiszował 54 z czasem 44 min. 08 sek., Jokūbas Mačkinė z Ignaliny zajął 73 miejsce z wynikiem 46 min. 20 sek., a Walentin Kaznaczenko dystans pokonał za 49 min. 42 sek. i finiszował na 83 miejscu.

Dziewczęta startowały na dystansie 10 km. Debiutantka Mistrzostw Świata, najmłodsza biatlonistka Wiktoria Romanowa pauzowała i szykowała się bronić honoru Litwy w sztafecie 3 x 6 km 28 lutego.

Gratulujemy Nikicie i życzymy sukcesów w kolejnych startach.