15 miejsce Karola Dąbrowskiego na Letnich Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Tiumeni

Karol Dąbrowski na strzelnicy, fot. Archiwum M. Kaczanowskiego
W dniach 20-24 sierpnia w syberyjskim mieście Tiumeń odbyły się Letnie Biatlonowe Mistrzostwa Świata na nartorolkach. W zawodach wystartowali przedstawiciele 22 państw świata. Litwę reprezentowali: Natalia Paulauskaitė, Natalia Koczergina, Tomas Kaukėnas i niemenczynianin Karol Dąbrowski.
W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sztafetach mieszanych. Bardzo dobrze wystąpił Karol Dąbrowski, uzyskując najlepszy wynik wśród startujących biatlonistów, a sztafeta Litwy w składzie: Natalia Paulauskaitė, Natalia Koczergina, Tomas Kaukėnas i Karol Dąbrowski zajęła 9 miejsce.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie na 7,5 km na nartorolkach ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli pokonać karny krąg o długości 150 m. W sprincie bardzo dobrze wystąpił tegoroczny mistrz Litwy w biatlonie na nartorolkach. Karol Dąbrowski  ruszył na trasę jako jeden z ostatnich i znał wyniki prawie wszystkich zawodników, którzy wystartowali przed nim. Pierwsze 2,5 km okrążenie do strzelania Karol pokonał szybko. Także szybko i bezbłędnie wykonał pierwsze strzelanie leżąc i ze strzelnicy wyjechał na 7 pozycji ze stratą 28 sek. do lidera. Po pokonaniu kolejnych 2,5 km strzelając stojąc Karol popełnił 1 błąd i musiał pokonać dodatkowo 150 m dystansu. Po pokonaniu karnego kręgu na ostatnie 2,5 km do mety Karol wyjechał na 14 pozycji ze stratą 1 min. 10 sek. do zwycięzcy Ondreja Moraveca z Czech. Po pokonaniu ostatnich 2,5 km Karol finiszował 15, pokonując dystans 7,5 km za 26 min. 13,6 sek. Olimpijczyk z Soczi Tomas Kaukėnas dystans pokonał za 27 min. 04,4 sek. i zajął 19 miejsce.

Tegoż dnia z rana odbyły się zawody w sprincie kobiet na dystansie 6 km. Bardzo dobrze w zawodach wystąpiła przedstawicielka Polski Krystyna Guzik ( z d. Pałka), zdobywając złoty medal, dzieląc pierwsze miejsce z przedstawicielką Słowenii Teją Gregorin, uzyskując identyczny wynik – 21 min. 41,2 sek. Biatlonistki z Litwy, Natalia Koczergina i Natalia Paulauskaitė, zajęły odpowiednio 25 miejsce (23 min. 50 sek.) i 31 miejsce (25 min. 14 sek.).

W niedzielę wyścigiem na dochodzenie na dystansie 12,5 km biatloniści zakończyli rywalizację w Mistrzostwach Świata. Zawodnicy startowali po uwzględnieniu  wyników sprintu i mieli do pokonania 5 x 12,5 km, ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc. Karol Dąbrowski startował z 15 pozycji ze stratą 1 min. 43 sek. do lidera, a Tomas Kaukėnas startował z 19 pozycji ze stratą 2 min. 34 sek. Po pokonaniu pierwszych 2,5 km Karol na strzelanie przyjechał 14, szybko i bezbłędnie strzelał leżąc i na kolejne 2,5 km wyjechał na 12 pozycji ze stratą 1 min. 20 sek. Karol szybko jechał na dystansie i na drugie strzelanie leżąc przyjechał 10, ale strzelając pudłował 3 razy i musiał dodatkowo pokonać 450 metrów. Na trzeci krąg 2,5 km Karol wyjechał na 14 pozycji ze stratą 2 min. 21 sek. do lidera. Na trzecie strzelanie stojąc Karol przyjechał 14, szybko i bezbłędnie strzelał i na kolejne 2,5 km wyjechał na 13 pozycji ze stratą 2 min. 46 sek. Po pokonaniu 2,5 km na ostatnim – czwartym strzelaniu z pozycji stojąc Karol Dąbrowski popełnił jeden błąd, nie trafiając pierwszym strzałem i po pokonaniu karnego kręgu Karol wyjechał na ostatnie 2,5 km do mety na 15 pozycji. Karol szybko pokonał ostatni odcinek i na mecie zajął 15 miejsce, pokonując 12,5 km za 36 min. 45 sek. (4 k. k.). Tomas Kaukėnas finiszował 16, pokonując dystans za 37 min. 13 sek. (2 k. k.). Zwyciężył Michael Roesch z Belgii z czasem 32 min. 53 sek.

Pozdrawiamy Karola Dąbrowskiego i życzymy udanych startów w przyszłości.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja Wilnoteki nie ponosi odpowiedzialności za treści artykułów nadesłanych.